X


Kripto Topluluğunu Yakından İlgilendiren 1 Trilyon Dolarlık Altyapı Tasarısı Onaylandı!

Kripto para düzenlemeleri içeren Altyapı tasarısı Senatoda, 69’a karşı 30 oyla Temsilciler Meclisi’ne gönderdi.
20:37
10 Ağustos 2021
Kripto Topluluğunu Yakından İlgilendiren 1 Trilyon Dolarlık Altyapı Tasarısı Onaylandı!

Haftalarca süren müzakerelerin ardından senato son 10 yılın en büyük yurt içi harcaması olarak 1 trilyon dolarlık Altyapı paketini onayladı.  Kripto para düzenlemeleri içeren Altyapı tasarısı Senatoda, 69’a karşı 30 oyla Temsilciler Meclisi’ne gönderdi. Bu Altyapı Tasarısı kripto para topluluğunu oldukça yakından ilgilendiriyor.

1.2 Trilyon Dolarlık Altyapı Tasarısı Onaylandı

Senato tarafından onaylanan HR 3486 Altyapı Tasarısı, merkezi Bitcoin borsalarından, kripto işlem doğrulayıcılarından (madenciler) ve yazılım geliştiricilerinden yatırımcılara kadar birçok kişiyi etkileyecek çok ayrıntılı bir hüküm içeriyor.

Senatör Pat Toomey ve Cynthia Lummis kısa bir süre önce, Altyapı tasarısındaki kripto para değişikliklerinin neden yapılması gerektiğini açıkladı. Ancak Pat Toomey ve Cynthia Lummis’in talepleri reddedildi ve tasarı ilk haliyle Senato’dan onay aldı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Zira altyapı tasarısında Senato, kripto paralarla elde edilen gelirlerin raporlanması ile ilgili tartışmalı bir hamlede bulundu ve bu da kripto para topluluğunun büyük yankı uyandırdı. Senato kripto para vergi raporlama gereksinimlerini genişleterek altyapı harcamalarındaki 1 trilyon dolarlık bütçenin bir kısmını kripto paralardan elde etmeyi planlıyor. Kripto paraların vergilendirilmesi ile 28 milyar dolar gelir elde edilmesi bekleniyor.

Ron Wyden, dilin çok belirsiz olduğunu ve cüzdan geliştiricileri ve madencileri raporlamaya tabii tutacağını savundu. Günlerce süren müzakerelerin ardından, Senatör Richard Shelby’ni itirazından sonra bu sorunu çözmeyi amaçlayan bir değişiklik ne yazık ki başarısız oldu.

Kripto lobi grupları, değişikliğin tasarıya dahil edilmemesinin ardından hayal kırıklığına uğradı. Birçoğu, hareketin tamamen kripto ile ilgili olmayan nedenlerle başarısız olmasına şaşırdığını ve öfkesini dile getirdi.

Tasarı 2023 Yılında Uygulanmaya Başlayacak

Ayrıca Amerika merkezli bir kripto lobi grubu olan Blockchain Association İcra Direktörü Kristen Smith, tasarı ile ilgili şu söylemlerde bulundu:

“ABD Senatosu, Toomey-Warner-Lummis-Sinema-Portman uzlaşması konusunda oybirliğiyle anlaşmaya varamayarak, finansal ve teknolojik yeniliklerde Amerikan liderliğini tehlikeye atıyor. Altyapı Tasarısı, kripto ekosistemindeki birçok kişinin uyma yeteneğinden yoksun olduğu zararlı IRS raporlama gereksinimleri içeriyor. Bu tasarının bir sonucu olarak, birçok kripto para yatırımcısı, gelecekteki işleri ve ekonomik büyümeyi masada bırakarak yurt dışına taşınmak zorunda kalacak.”

Öte yandan tasarının uygulanmasına 2023 yılında başlanması bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar