X


Kripto Paraların Kullanımına Merkez Bankasından Sert Uyarı!

Tayland Merkez Bankası kripto paralar ve CBDC çalışmalarıyla ilgili yeni bir duyuru yayınladı.
20:18
8 Temmuz 2021

Dünya genelinde gittikçe artan kripto baskısı bu sefer kendini Tayland’da gösterdi. Taylan Merkez Bankası yaptığı açıklamada kripto paraların takas işlemlerinde kullanılmamasını istedi ve vatandaşlarını uyardı. Özellikle uyarıların dikkate alınmaması durumunda sert regülasyonların gelebileceği sinyali verildi. Tayland kripto varlıkların ticarette dolaşım görmesini istemiyor, ancak halkın bir kısmı takas işlemlerinde ısrarla kripto kullanıyor.

Tayland Merkez Bankasından Kripto Uyarısı

Bugün yapılan açıklamada ülkenin kripto varlıkları takas aracı olarak tanımadığına dikkat çekildi. Kara para aklama ve hırsızlık gibi risklere karşı vatandaşların bunlardan uzak durması gerektiğinin altını çizdi. Kriptolara karşı son derece mesafeli olan Tayland hükümeti eğer takas işlemlerinde kriptolar daha fazla kullanılırsa kaçınılmaz regülasyonlar getirecek.

Kripto para kullanan vatandaşların cezalandırılmasına kadar gidebilecek sürecin gelecekte nasıl şekilleneceği bilinmiyor. Tayland Merkez Bankasının açıklamasından satır başları şöyle;

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

“Eğer dijital varlıkların takas işlemlerinde kullanımı daha popüler hale gelirse gerekli önlemleri almak için Tayland SEC’i ile çalışacağız. Kripto varlıkların kullanımından doğabilecek riskleri göze almak istemiyoruz”

Tayland Merkez Bankası CBDC Çalışmaları

Ülkenin hali hazırda devam eden bir CBDC çalışması var ve devam ediyor. Nisan ayında duyurulan yol haritasına göre testler 2022 Haziran sonrasında başlayacak.

Ocak ayında Tayland hükümeti yeni bir karar açıklamış ve 32.000 dolar altında geliri olanların bu tarz yatırımlar yapmasını yasaklamıştı. Piyasalarda yaşanabilecek büyük çöküşün vatandaşlarını ve doğal olarak Tayland ekonomisini etkilemesini istemeyen hükümet tüm bu kaygılarına rağmen bu kararı yürürlükten çekti.

Tayland Kripto Yasakları

Ülkenin Piyasa Düzenleyicisi Haziran ayında aldığı kararla meme token ve hayran coinlerinin ülkede hizmet veren borsalarda listelenmesini yasaklamıştı. Chiliz, Dogecoin ve Shiba Inu gibi varlıkları olumsuz etkileyen bu karar ülkede hizmet veren borsalar tarafından uygulanıyor. Ayrıca Tayland Hükümetinin kripto yasakları kararını daha önce sizinle paylaşmıştık.

Tüm bu yasaklara rağmen daha fazla Taylandlı kripto varlık ediniyor. Nisan ayında Tayland SEC’i tarafından yayınlanan veriler kripto borsalarındaki işlem hacminin 6 kat arttığını söylüyordu. Ayrıca ülkedeki hacim o günden bu yana hızla artmaya devam ediyor. Yakın zamanda Tayland daha radikal adımlar atabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar