Kripto Paralar Onun Ağzına Bakıyor! Ne Devletler Ne Şirketler! Twitter, Elon Musk, Dogecoin Ve Shiba Dörtgeni!

Özet

  • Kripto paralar denildiğinde meme coin'ler onun ayrılmaz bir parçası olarak düşünülüyor. Peki Elon Musk'ın bunlar üzerinde etkisi ne?
14:25
7 Nisan 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Elon Musk, Dogecoin’in (DOGE) inişler ve çıkışlar barındıran servetinde önemli bir rol oynamış durumda. Musk’ın eylemleri ya da eylemsizliği kripto para biriminin değeri üzerinde her zaman etkili olmuş durumda. Ancak son olarak Twitter kuş logosunu Dogecoin logosuyla değiştirmesi işleri başka bir boyuta taşıdı. İlginç bir şekilde, meme’lerden esinlenen bir başka kripto para birimi de Dogecoin’in yükselişiyle aynı zamanda değer artışı yaşadı.

Twitter’ın DOGE Tarafı

Santiment’e göre Dogecoin, ilk 10 saatlik trend listesinde yedinci sırada yer aldı. Özellikle, 3 Nisan’dan itibaren sosyal hacminde önemli bir artış oldu.

3 Nisan, dünya genelindeki kullanıcıların Twitter’ın ikonik kuş logosunda kayda değer bir değişiklik gözlemlediği tuhaf bir olaya işaret etti. Onun yerine Dogecoin tarafından kullanılan Shiba Inu resmine çarpıcı bir benzerlik taşıyan bir köpek logosu kullanıldı. Bu ani değişiklik sürpriz oldu ve Dogecoin’in fiyatını olumlu yönde etkileyen belirgin bir dedikodu yarattı.

Günlük Zaman Diliminde Dogecoin

Dogecoin’in günlük zaman dilimine bakıldığında, logo değişikliğinin önemli bir etkisi olduğu görülmüştü. 3 Nisan’da DOGE’nin değeri %21,49’luk bir artış yaşayarak 0,10 dolar gibi yüksek bir seviyeye ulaştı. Ancak, bu yazının kaleme alındığı sırada fiyatı %4’e yakın bir düşüş göstererek 0,08 dolar civarında işlem görüyordu.

Gözlemlenen düşüşe rağmen Dogecoin, daha önce direnç bölgeleri olarak hizmet etmiş olan uzun ve kısa hareketli ortalamalarının üzerinde işlem görmeye devam ediyordu. Ayrıca, kripto para birimi, 60 seviyesinin üzerinde kalan yazım zamanı Göreceli Güç Endeksi çizgisinin de gösterdiği gibi yükseliş eğiliminde kaldı.

Shiba Inu Üzerinde DOGE Etkisi

Dogecoin’i çevreleyen son gelişmeler, DOGE’nin ötesine geçerek Shiba Inu (SHIB) gibi diğer köpek temalı meme token’larına da yayılan bir dalgalanma etkisi yarattı. SHIB’in günlük zaman dilimi görünümü, 3 Nisan’da %3,98’lik bir değer artışı yaşadığını ortaya koydu. Ancak, bu yazı itibariyle değerinin neredeyse %2’sini kaybetmiş ve yaklaşık 0,000011 dolardan işlem görmekte.

İlginç bir şekilde, SHIB’nin Santiment’teki sosyal hacim metriğine bakıldığında, faaliyette önemli bir artış görülmedi. Bu bulgu, SHIB’nin fiyatındaki artışın Dogecoin’e özgü herhangi bir iç faktörden ziyade Dogecoin’in fiyatıyla ilişkili olduğu fikriyle tutarlıydı.

Kuşkusuz, son Twitter logo değişikliğinin Dogecoin ve topluluğu üzerinde ezber bozan bir etkisi oldu. Simge değişiminin ne kadar süreceği belirsizliğini korusa da, bir şey çok açık. DOGE tarafından yapılan herhangi bir önemli hareket, Shiba Inu da dahil olmak üzere diğer köpek temalı token’ler üzerinde dalgalanma etkisi yaratacak. Bu nedenle, Dogecoin’in daha geniş kripto para piyasası üzerindeki etkisi yakından izlenmeli.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI