Kripto Paralar Bugün Neden Yükseldi? Haftanın Kritik Günleri Hangileri?

Kripto para yatırımcıları bugün neden yükseliş gördü. Bu haftanın en kritik gün ve saatleri hangileri? Volatilite artacak, dikkat!
15:29
27 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasalarındaki düşüş şimdilik sona ermiş gibi görünüyor. Peki bu daha ne kadar devam edecek? Yatırımcılarının bu hafta dikkat etmesi gereken birçok önemli gelişme bulunuyor. Makro ekonomik cephede yaşanan gelişmeler Bitcoin fiyatını birçok kez direkt olarak etkiledi. Yüzde 10’a varan kayıp veya kazançları tetikleyen olaylardan birkaçını önümüzdeki günlerde görebiliriz.

Kripto Paralar Neden Yükseldi?

30 günlük kripto sermaye akışları dokuz ay sonra ilk kez pozitif seviyelere döndü. İflas eden borç veren Voyager Digital, varlıklarını Coinbase Borsası aracılığıyla satıyor. Ve Avrupa kripto para şirketlerine giderek daha sıcak bakmaya başladı. Asya’daki parasal genişlemeyi de hesaba katarsak ABD cephesindeki olumsuzlukları sınırlandırabilecek çok fazla olay var. Kripto para piyasalarının kümülatif değeri (TOTALCAP) 1,10 trilyon dolara ulaştığı 21 Şubat’tan bu yana düştü. Dört gün sonra 996 milyar dolarla en düşük seviyeye ulaştı. Aşağı yönlü hareket, 1,04 trilyon dolarlık destek alanından kopmasına neden oldu. Bu bölgenin artık direnç oluşturması bekleniyor.

Önceki kırılma artık bir sapma olarak görüldüğünden, 1,04 dolarlık alanın geri alınamaması 955 milyar dolara doğru aşağı yönlü bir harekete yol açabilir. Bu durum altcoinlerde %10’u aşan kayıplar getirebilir. Şu anda Bitcoin fiyatı yükselen destek hattının hemen üzerinde işlem görüyor. Fiyatın 23.800 dolar bölgesinin üzerine çıkması ya da yükselen destek çizgisinin altına inmesi gelecekteki trendin yönünü belirleyebilir. Bu hafta yaşanacak kırılma 21.540 dolar seviyesindeki 0,382 Fib geri çekilme destek seviyesine düşüşe yol açabilirken, bir kırılma 27.000 dolara doğru bir artışa yol açabilir.

Kripto Paralar İçin Kritik Günler

Bu hafta birçok önemli veri açıklanacağı için kripto para yatırımcıları yüksek volatilite görebilir. Her ayın ilk Cuma günü açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisinin 197.000’in altına gelmesi gerekecek. Bugün 16:30’da dayanıklı mal siparişleri ile ekonomideki güncel talebin durumunu göreceğiz. Bunun da aşağı yönlü gelmesi gerekiyor. Yarın 14:45 Chicago PMI verisi gelecek ve ekonomideki canlılığı gösterecek bu verinin de beklenti altı açıklanması gerekiyor. Ayrıca aynı gün akşam saat 6’da Tüketici Güven Endeksi açıklanacak bunun da ABD için beklenti seviyelerinde hatta altında gelmesiyle ekonomideki soğumanın tekrar başladığını söyleyebileceğiz. Çok üstünde gelirse kripto paralarda Fed daha da sıkılaşabilir algısı yayılacak ve düşüş görebileceğiz.

Cuma günü gün boyunca Fed üyelerinin konuşmaları olacak. Öğleden sonra gelecek Tarım Dışı İstihdam verisi eğer beklenti altı gelirse 50bp artış sinyalleri yumuşayacaktır. Böylece kripto paralar Bitcoin’in 27.000 dolara başlattığı hareketle yükselişe geçebilir. Peki ya tam tersi yine yüksek gelirse? O halden 21.800 dolar seviyeleriyle kripto paraların kümülatif değerinin 955 milyar dolara gevşediğini görebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI