Kripto Para Yatırımcılarının Dikkatine! Bu Sektör, ‘Kırmızı Alarm’ Veriyor!

Kripto para piyasası zor bir dönemden geçerken, analiz şirketi DappRadar durumun ciddiyetini ortaya koyan bir rapor yayımladı.
17:00
11 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasası zor bir dönemden geçerken, analiz şirketi DappRadar durumun ciddiyetini ortaya koyan bir rapor yayımladı.

DeFi TVL Oranı, %70 Düşüş Kaydetti

Bu hafta yayımlanan DappRadar raporu, merkeziyetsiz finans (DeFi) sektörüne dair çarpıcı bir uyarıda bulundu. Rapor, DeFi alanında kilitlenen toplam değerin (TVL) sadece sekiz ayda %70’lik büyük bir düşüşe tanık olduğunu vurguluyor. Veri toplama ve analiz firması DappRadar raporuna göre, DeFi’nin TVL’si yılın başında 250 milyar dolar civarındaydı. Rapor, DeFi’nin TVL’sinin şu anda 74.21 milyar dolar seviyesinde olduğunu ve bunun “endişe verici bir düşüş” olduğunu söylüyor. Bir blok zincirinin TVL’si, akıllı sözleşmelerinde tutulan toplam sermayeyi temsil eder. TVL, ağa kilitlenen teminat tutarının varlıkların cari değeri ile çarpılmasıyla hesaplanır. DappRadar raporu, DeFi’nin TVL’sindeki düşüşün ana nedeni olarak ABD hükümetinin Tornado Cash’e uyguladığı yaptırımları işaret ediyor. Uzmanlara göre Ağustos, Tornado Cash krizi nedeniyle piyasa için özellikle zor bir dönem oldu. TVL, aylık %10,47 düşerek yaklaşık 8,7 milyar dolar kaybetti.

Rapora göre, emsalleri arasında öne çıkan Ethereum (ETH), en popüler zincir olmaya devam ediyor. Ethereum, geçen aya göre %11 ve Ağustos 2021’e göre %56,63 daha az olan 51,47 milyar dolar ile DeFi TVL’nin %69’unu kontrol ederek lider zincir olmaya devam ediyor. Rapor ayrıca TVL açısından diğer katman-1 zincirlerinin performansı hakkında da güncellemeler sağlıyor. BSC (Binance Smart Chain) de aylık %6,44 ve yıllık %75,67 oranında endişe verici bir düşüş yaşadı. Yaşanan teknik sorunlar ve hack saldırılarının sonucunda, Solana (SOL) TVL Ağustos ayının ilk dört gününde %27 düştü, ayın geri kalanında %6 düşmeye devam etti ve şu anda yaklaşık 1 milyar dolar kayıpla 2,11 milyar dolar değerinde.

DeFi, Hack Saldırılarının Merkezinde Yer Aldı

Chainalysis raporuna göre, merkeziyetsiz finans (DeFi) sektörü bilgisayar korsanlarının en büyük kurbanı oldu. Temmuz 2022’ye kadar 1,9 milyar dolar değerinde kripto para çalındı. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre %50’den fazla. Chainlaysis, DeFi sektörünün artık hack olayları ile anıldığına dikkat çekti.  Bu ayın başlarında, zincirler arası köprü protokolü Nomad’dan yaklaşık 200 milyon dolar çalındı. Benzer şekilde, birkaç Solana cüzdanı Ağustos başında 5 milyon doların üzerinde kayıp bildirdi.

Chainlaysis, DeFi protokollerinden çalınan fonlarda çarpıcı bir artış olduğunu ekliyor. Ayrıca, Kuzey Kore merkezli Lazarus Grubu, DeFi protokollerinden çalınan fonların büyük çoğunluğunun arkasında. Chainalysis raporuna göre, Kuzey Kore’ye bağlı gruplar Temmuz 2022’ye kadar DeFi protokollerinden 1 milyar doların üzerinde para çaldı. Raporda ayrıca şunlar kaydedildi:

DeFi protokol havuzlarında ve diğer hizmetlerde tutulan kripto paralar hackerların odak noktası oldu. Bu sistemler, savunmasız olduğu sürece, hackerlar yine iş başında olacaklar. Bu saldırıları durdurmanın tek yolu, endüstrinin güvenliği artırması ve insanların yatırım yapacak güvenli projeleri bulma konusunda eğitilmesidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI