X

Kripto Para Yatırımcılarını Bekleyen En Büyük Tehlike Ortaya Çıktı!

Kurumsal yatırımcılar kripto para sektörü konusunda neyden korkuyor?
15:31
30 Eylül 2020

Dünyanın önde gelen kara para aklamayı önleme kurumlarından ACAMS ve Royal United Services Savunma ve Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü tarafından kurumsal yatırımcılarla gerçekleştirilen ankete göre, kurumsal yatırımcıların %60’ından fazlası kripto para yatırımcılarını ve kripto para birimlerini bekleyen en büyük riskin suçluların kullanımı olduğunu düşünüyor.

Söz konusu ankete sadece kurumsal yatırımcılar değil aynı zamanda hükümet yetkililerinin de katıldığı, söz konusu tarafın da en büyük korkusunun kripto paraların suçlular tarafından kullanılması olduğu açıklandı. ACAMS yöneticisi Rick Mcdonell konu hakkında yaptığı açıklamada kripto para sektörünün şu an dünya çapında suçlular tarafından kullanılan bir sektör olduğu algısının mevcut olduğunu vurguladı.

Kripto Paralar, Kara Para Aklamak İçin Kullanılıyor

566 profesyonel katılımcının %84’ü kripto paraların kara para aklamak için kullanıldığını düşünürken, %84’ü bunun dark web üzerindeki işlemler için kullanıldığını, %83’ü ise yasa dışı ürün veya hizmet alımı için kullanıldığını vurgulamakta. Bunun yanı sıra kurumsal yatırımcıların %79’u terörist kurumların yaptırımları aşmak için de kripto para kullandığını düşünüyor.

Yine de yatırımcıların büyük bir kısmı kripto paraların yeni bir varlık sınıfı olduğunu ve gelecekte de var olmayı sürdüreceğini düşünüyor. Kurumsal yatırımcıların kripto paralara yönelik hala kuşku ve şüpheye sahip olması olumsuz gibi gözükse de katılımcıların %96’sının Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralara aşina olduğunu açıklaması, ana akım kabul konusunda önemli gelişmeler yaşandığını ortaya koyuyor.

Bu da kripto paraların yavaş yavaş çok daha yaygın bir hal aldığını kanıtlamakta.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar