Kripto Para Uzmanı Alarm Verdi! Altcoin’ler Büyük Tehdit Altında!

Özet

 • Kripto para analisti Benjamin Cowen, DeFi ve altcoin piyasasının büyük bir çöküşle karşılaşabileceğini belirtti.

 • Analistin bu öngörüsü Bitcoin'in değerinin düşmesi ve piyasa hakimiyetinin artmasına dayanıyor.

 • Bitcoin şu anda toplam piyasa değerinin yaklaşık yarısını oluşturarak yüzde 49,1 hakimiyet oranına sahip.

 • Piyasaya etkisi: Nötr
10:02
16 Ağustos 2023

Yakından takip edilen kripto para analisti Benjamin Cowen, merkeziyetsiz finans (DeFi) ve altcoin piyasasının yakında büyük bir çöküşle karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekerek uyardı. Analistin çöküş öngörüsü Bitcoin‘in (BTC) fiyatının düşerek altcoinler’i beraberinde aşağı çekmesine ve piyasa üzerindeki hakimiyetinin artmasına dayanıyor.

Hem Ayılar Hem Boğalar Doğranacak

Scott Melker’ın “The Wolf of all street” podcast’ine konuk olan Cowen, Bitcoin‘in yılın ilk yarısında elde ettiği kazançları muhtemelen geri vereceği, DeFi altcoinler’i ve diğer altcoinler’i de beraberinde aşağı çekeceğini söyledi. Cowen, blok ödülü yarılanması etkinliği öncesi yılda Bitcoin’in yılın yaklaşık yarısında yükselme ve diğer yarısında düşme eğilimi göstermesinden dolayı hem boğaları hem de ayıları mahvettiğini hatırlattı:

DeFi piyasasında köpüren çok fazla likidite var ve orada çok fazla güvenin kaybolması ve bir talih kuşu olayı yaşanması için çok fazla şey gerekmez. Bitcoin yılın ilk yarısında yükselişe geçti. Bitcoin’in blok ödülü yarılması öncesi yıllardaki aylık değer artışlarına bakarsanız, bugüne kadar blok ödülü yarılanması öncesi her yıl yani 2011, 2015 ve 2019, yıllarının yaklaşık yarısında yukarı ve diğer yarısında aşağı gittiğini görebilirsiniz.

Yani yaklaşık altı ay kırmızı ve altı ay yeşil geçirdik. 2024’deki blok ödülü yarılanması öncesi içinde bulunduğumuz yılda ise yaklaşık ilk beş ayı yeşil oldu. 2019’da da aynı şeyi yaşadık, ilk altı ayın beşi yeşildi. 2011’de ilk altı ayın beşi yeşildi, ancak hem 2019’da hem de 2011’de sonraki altı ayın beşi kırmızıydı. Blok ödülü yarılanmasından hemen önceki yılda hem boğaları hem de ayıları mahvetmesi gerektiği ve bu şekilde herkesin yeterince mahvolacağı fikrine geri dönüyorum.

Bitcoin’in Hakimiyetindeki Artış Altcoinler’in Ezilmesiyle Sonuçlanacak

Cowen, Bitcoin’in kripto para piyasasının geri kalanı içindeki payını hakimiyet seviyesi arttıkça altcoin piyasasının zorlandığı konusunda da uyardı. Analist, Bitcoin’in değerinin düşeceği ve aynı zamanda hakimiyetini artırarak altcoin piyasasını daha fazla likiditeden mahrum bırakacağı öngörüsüyle şunları söyledi:

Altcoin piyasası tüm yıl boyunca mücadele içinde oldu. Yani gerçekten öyle oldu ve Bitcoin önemli ölçüde daha iyi performans gösterdi, ancak sorun şu ki altcoinler Bitcoin’in değerini ikiye katlaması karşısında mücadele ettiler. Peki Bitcoin bu hareketin herhangi bir kısmını geri çekerse altcoinler’e ne olur? Bence buradaki en büyük sorun bu ve döngünün en acımasız kısmı da bu çünkü Bitcoin/USD paritesi düşmesiyle Bitcoin’in hakimiyeti artıyor ve pek çok insan henüz bu kısmı tecrübe etmedi ama bence bu hızla yaklaşıyor.

CoinMarketCap verileri Bitcoin’in piyasa üzerindeki hakimiyetinin yüzde 49,1 seviyesinde bulunduğunu gösteriyor. Bu 1.15 trilyon dolar olan toplam piyasa değerinin neredeyse yarısının en büyük kripto paraya tahsis edildiği anlamına geliyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
 • Selami
  1 ay önce

  çok saçma sapan bir sistem Bitcoin neden diğer coinleri engelliyor Bitcoin bağımlılığı neden piyasada
  anlamak zor selbest piyasa yoksa bi gelişme olmaz yazık

  1