X


Kripto Para Sektöründe Geri Dönüş Başladı: Top 10’a Damga Vuran XRP, Eski Seviyesine Ulaşabilecek mi?

Kripto para piyasasında yeniden yeşillenmeler görülüyor.
09:43
12 Ocak 2021

Kripto para sektöründe yaşanan sert düşüş yavaş yavaş yerini yükselişe bırakmaya başladı. Bitcoin (BTC) son 48 saat içerisinde neredeyse 32.000 dolara kadar gerilerken birçok altcoin de bunu takip ederek yatırımcıların paniklemesine sebep olacak düşüşler yaşandı. Ethereum fiyatı 900 dolar bandına kadar çekilirken XRP fiyatı 0,25 doları gördü. Şimdi ise son 24 saat içerisinde görülen toparlanma ve bütün piyasanın yeşillenmesi, durumun değişmeye başladığına işaret ediyor.

Altcoinler Toparlanıyor

ETH fiyatı son 24 saat içerisinde %4,8 yükseliş kaydederek 1.145 dolara kadar yükseldi. Öte yandan XRP %11,2’lik yükseliş ve 0,309 dolarlık birim fiyatı ile top 10 içerisinde en hızlı toparlananlardan birisi oldu. Litecoin son 24 saat içerisinde %3,1, Cardano %12,4, Polkadot ise %8 yükseliş kaydetti. Öte yandan aynı XRP gibi ciddi bir. yükseliş yakalayan Stellar (XLM), son 24 saat içerisinde %22 ile yatırımcısına kazandırdı.

XRP’nin eski seviyesine ulaşması için ise 0,35 dolardaki desteğin üzerine çıkması gerekiyor. XRP fiyatı 0,32 dolarda takılmaya devam ettikçe 0,50 doların görülmesi kısa vadede pek mümkün olmayabilir.

Bitcoin Hala İstenen Seviyede Değil

Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin düşmesine sebep olan bu 48 saatlik beklenmeyen gerileme, şimdi altcoinlerin toparlanması ile tam da istenen şartları sağlıyor. Yatırımcılar yüklü bir şekilde Bitcoin satışı yaparken bir yandan altcoin toplamaya devam etti. Kripto para piyasasının toplam değeri bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 998 milyar dolara tekabül ediyor ve BTC’nin toplam piyasa hakimiyeti 69,06 seviyelerinde.

Bütün bu işaretler gerçek bir altcoin rallisinin yakında başlayabileceğine işaret ediyor. Tabii ki bunun gerçekleşmesi için Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin 65 seviyesine kadar gerilemesi, bunun yanında Ethereum fiyatının tüm zamanların rekorunu kırması gerekiyor. ETH/USD işlem çifti 1.400 dolar üzerine çıkıp yükselişini devam ettirirse birçok altcoin de bunun peşinden gelebilir.

Altcoin Rallisinde Beklenmeyen Bir Panik Yaşanabilir

Bitcoin fiyatının ise 35.000 dolar üzerinde tutunması ve yatay seyretmesi, altcoin yatırımcılarına istedikleri şartları sağlayacaktır. Kripto para piyasasının son düşüşünde panik yapıp elindeki her şeyi satan yatırımcılar da sektörün aslında ne kadar oynak olabileceğini bu şekilde anlamış olabilir. Bitcoin’in daha önce benzer durumlarda %40’a varan düşüşler yaşadığı bilinirken bu sefer düşüşün %20 ile sınırlı kalması kurumsal yatırımcının katkısından kaynaklanmakta.

Kurumsal yatırımcı son aylarda yüklü miktarda BTC aldı ve artık bunları satacak bireysel yatırımcıya çok fazla yer yok. Altcoinler için ise bu durum biraz daha farklı ve sahte bir altcoin rallisinden sonra oluşturulacak bir panik, altcoinlerde ciddi bir düşüşe yol açabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar