f Kripto Para Piyasasının Ağustos 2023 Özeti! İşte Öne Çıkan Gelişmeler › COINTURK

Kripto Para Piyasasının Ağustos 2023 Özeti! İşte Öne Çıkan Gelişmeler

Özet

  • Ağustos 2023, kripto para piyasasının düşük performans ve işlem hacminin düştüğü bir ay oldu.

  • Ay içinde Grayscale Investments'ın SEC'e karşı kazandığı yasal zafer spot Bitcoin ETF'lerinin onaylanmasına dönük umutları artırdı.

  • Ay boyunca kripto kralı Bitcoin (BTC) ve birçok altcoin yüksek oranda değer kaybettikleri görüldü.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
17:00
8 Eylül 2023

Kripto para piyasası Ağustos 2023’te düşen işlem hacimleri ve minimum volatilite ile karakterize edilen düşük performanslı bir dönem yaşadı. Buna rağmen, ay boyunca sektörün mevcut durumuna ve gelecekteki potansiyel gelişmelerine ışık tutan birkaç önemli olay ve trend ortaya çıktı.

Ayın Öne Çıkan Gelişmesi: Grayscale Investments Yasal Zaferi

Ay boyunca kaydedilen önemli olaylardan ilki Grayscale Investments‘ın ABD’li SEC’e karşı kazandığı yasal zaferdi ve bu yasal zafer spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesine ilişkin iyimserlik getirdi. Bu alanda bir öncü olan Grayscale Investments, Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) düzenleyici anlaşmazlıklar nedeniyle bir spot Bitcoin ETF’sine dönüştürmek için engellerle karşılaşmıştı. Çoğunluk spot Bitcoin ETF’lerinin nihai olarak onaylanmasını beklerken, SEC, BlackRock’ın merakla beklenen başvurusu da dahil olmak üzere yedi spot Bitcoin ETF’si başvuru hakkındaki kararlarını erteledi.

Ağustos ayı kripto para borsası Coinbase‘in Layer 2 Blockchain’i Base‘i piyasaya sürmesi de manşetlere taşındı. Base hızla ilgi görerek 1 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı ve Toplam Kilitli Değer’i (TVL) olarak 400 milyon doları aştı. Bu başarı, cansız bir piyasada Coinbase için Base’in karlı bir girişim olduğu anlamına geliyor.

Dahası ödeme devi PayPal, Ethereum ağı üzerine inşa edilen ve ABD sakinlerine Blockchain’i tanıtmayı amaçlayan stablecoin’i PYUSD tanıttı. PYUSD, her ne kadar heyecan verici bir atılım olsa da merkezi yapısı ve sınırlı kullanılabilirliği ile kripto para dünyasından beklenen ilgiyi görmedi.

Bitcoin ve Birçok Altcoin’in Fiyatı Sert Şekilde Düştü

Genel olarak Ağustos ayı, ayın başında 1 milyar doların üzerinde önemli bir tasfiye ile kripto para piyasasında düşük volatilite ile karakterize edildi. Bitcoin (BTC) ay boyunca değerinin yüzde 11’ini kaybetti ve geçmiş veriler buhranlı dönemin henüz sonuna gelinmediğine işaret ediyor.

Cryptorank’ın derlediği geçmiş veriler Eylül ayının kripto kralı için de zorlu bir ay olma eğiliminde olduğunu ortaya koyuyor. Belirsizliğe rağmen, 2024’teki iki önemli olay (spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesi ve 4’ncü blok ödülü yarılanması) umut ışığı olarak yükseliş beklentilerini destekliyor.

Öte yandan altcoin’ler genel olarak Bitcoin‘in yönünü takip etti ve bazı altcoin’ler piyasa koşullarının ortasında yükselmeyi başardı. Fiyatları manipüle etmek için düşük işlem hacimlerinden yararlanılarak gerçekleştirilen “pump ve dump” olayları görüldü. Merkezi kripto para borsaları, ay boyunca gelirlerini etkileyen ve işten çıkarmaya yol açan işlem hacimlerinde düşüşlerle karşı karşıya kaldılar.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI