Kripto Para Piyasasından Milyarlarca Doları Silip Süpüren Altcoin İçin SEC Harekete Geçti!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Terra USD'nin arkasındaki şirketi Terraform Labs ve CEO'su Do Kwon'u yatırımcıları yanlış bir şekilde yönlendirdiklerini iddia ederek dava etti.
08:46
17 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

ABD’li düzenleyici ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Terra USD’nin arkasındaki şirketi Terraform Labs ve CEO’su Do Kwon’u yatırımcıları yanlış bir şekilde yönlendirdiklerini iddia ederek dava etti. İşte SEC’in açtığı davaya ilişkin detaylar.

Yalan Beyanlar, Yanlış Yönlendirmeler ve Daha Nicesi…

SEC, Terraform Labs ve CEO’su Do Hyeong Kwon’a çöken algoritmik stablecoin Terra USD (UST) üzerinden dolandırıcılık suçlaması ile dava açtı. ABD’li düzenleyici, Singapur merkezli şirketin ve Kwon’u çoğu kayıtsız işlemlerde olmak üzere, birbiriyle bağlantılı bir dizi kripto para tabanlı menkul kıymet teklifi ve satış yaparak yatırımcılardan milyarlarca dolar topladığını iddia ediyor. SEC, ABD’li şirketlerin hisse fiyatını yansıtarak getiri sağlamak üzere tasarlanmış menkul kıymet bazlı alım satımlar olduğunu söylediği “mAssets” ve Terra USD’ye vurgusu yaptığı görüldü.

SEC Başkanı Gary Gensler davayı duyurduğu açıklamasında, “Terraform Labs ve Do Kwon’un başta LUNA ve Terra USD olmak üzere bir dizi kripto para tabanlı menkul kıymet teklifi için gerekli olan tam, adil ve doğru açıklamayı kamuoyuna sunmadığını savunuyoruz. Ayrıca, yatırımcılar için yıkıcı kayıplara neden olmadan önce güven vermek için yanlış ve yanıltıcı beyanları tekrarlayarak dolandırıcılık yaptıklarını savunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Terra USD gibi algoritmik stablecoin‘ler, ABD doları sabitini korumak için algoritmalar aracılığıyla piyasa teşviklerini kullanır. Terra, fiyatları sabit tutmak için bir yönetişim token’ı olan Luna ile bağlantılıydı. Nitekim ABD doları sabitinin korunamadığı Terra USD 2022’nin Mayıs ayında çökerek milyarlarca doları silip süpürdü.

ABD’li düzenleyiciye göre Terraform Labs ve Kwon, Terra USD’yi “getiri sağlayan” bir stablecoin olarak göstermek ve bunun üzerinden kâr etmek için “kripto para tabanlı menkul kıymet” pazarlaması yaptı. SEC, Terraform Labs ve Kwon, popüler bir Kore mobil ödeme uygulamasının LUNA’ya değer kazandıracak işlemleri gerçekleştirmek için Terra Blockchain’ini kullandığı konusunda yatırımcıları defalarca yanılttığını ve aldattığını savunurken, Terraform ve Kwon’un yatırımcıları UST’nin sabitini koruması konusunda da yanlış yönlendirdiği iddia ediyor.

“Terraform Ekosistemi Merkeziyetsiz Değildi”

SEC, dava dosyasında “İddia edildiği gibi Terraform ekosistemi ne merkeziyetsiz bir sistemdi ne de finansman sağlıyordu. Bu sadece, fiyatı herhangi bir kod tarafından değil sanıklar tarafından kontrol edilen sözde algoritmik bir ‘stablecoin‘ tarafından desteklenen bir dolandırıcılıktı.” ifadelerine yer verilmesi dikkat çekti.

SEC’e göre, Terraform Labs ve Kwon, token’ın 2022’deki Mayıs ayındaki çöküşünden önce 2021’in Mayıs ayında TerraUSD’nin ABD doları sabiti koruması konusunda yatırımcıları yanlış yönlendirdi. SEC’e göre şirket, fiyatı eski haline getirmek için “büyük miktarlarda” Terra USD satın almak üzere ismi açıklanmayan bir ABD’li ticaret şirketiyle gizlice görüşmeler ve planlar yaptı. Kwon ve Terraform Labs, yatırımcıları Terra USD’nin değerinin algoritma tarafından ABD doları sabitini koruyacağını düşünmeye itildi. SEC’ göre bu sistemler tarafından değil aracı insanlar tarafından yapılıyordu.

Bireysel Yatırımcıların Verdiği Kayıplara Dikkat Çekildi

SEC şikayetinde ayrıca, Terra USD satın almak için evinin değerine karşı 400 bin dolar borç alan Kaliforniya’daki bir eczacı ve oğlunun üniversite eğitimini ödemek için Terra USD’ye 20 bin dolar yatıran Vermont’taki bir ressam da dahil olmak üzere bireysel yatırımcıların uğradığı kayıplardan bahsetti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI