f Kripto Para Piyasasında Son Durum: Bitcoin'in Sıradaki Rotası Neresi Olacak? › COINTURK

Kripto Para Piyasasında Son Durum: Bitcoin’in Sıradaki Rotası Neresi Olacak?

Özet

  • Kripto para piyasası, Cuma günü son dönemlerin en çarpıcı düşüşlerinden birine tanık oldu.

  • Bitcoin (BTC), hafta içerisinde 25.400 dolar seviyelerine kadar geriledi.

  • Kripto para ekosisteminin toplam piyasa değeri ise CoinMarketCap verilerine göre 1,05 trilyon dolar seviyelerine geri çekildi.

  • Piyasa etkisi: Nötr
18:00
19 Ağustos 2023

Kripto para piyasası, lider kripto para birimi Bitcoin‘in hafta içinde 25.400 dolar seviyelerine kadar gerilemesi ile son dönemlerin en çarpıcı düşüşlerinden birine tanık oldu. Ethereum (ETH), son 1 haftada %10’dan fazla değer kaybederek 1660 dolar seviyelerinden işlem görmeye başladı. Hafta içerisinde 1 milyar doların üzerinde short ve long pozisyon tasfiye oldu.

Kripto Para Piyasasında Çarpıcı Düşüş

Kripto para piyasası, haftalarda devam eden düşük volatilitenin ardından yeniden hareketlendi. Haftalarca 29.000 dolar seviyeleri ile 30.000 dolar seviyeleri arasında konsolide olan lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Cuma günü son dönemlerin en çarpıcı düşüşlerinden birini kaydetti. Bitcoin‘in 25.400 dolar seviyelerine kadar gerilemesi ile birlikte de kripto para piyasasındaki çoğu altcoin, güçlü bir düşüş ivmesi yakaladı.

Ethereum (ETH), son 1 haftalık zaman dilimi içerisinde %10’un üzerinde bir değer kaybı kaydederek 1660 dolar seviyelerinden işlem görmeye başladı. Son 1 haftada %20’ye yakın değer kaybeden XRP ise 0,5 dolar seviyelerine geriledi ve piyasa değeri yüksek kripto para birimleri arasında, yüzdelik olarak haftanın en çok değer kaybeden kripto para birimleri arasında yer aldı. Kripto para ekosisteminin toplam piyasa değeri ise CoinMarketCap (CMC) verilerine göre 1,05 trilyon dolar seviyelerine geri çekildi.

Ayrıca haftalardır devam eden düşük volatilitenin ardından kripto para piyasası yeniden hareketlendi ve piyasadaki volatilite de önemli ölçüde artış gösterdi. Coinglass verilerine göre hafta boyu 1 milyar doların üzerinde short ve long pozisyon tasfiye oldu.

Bitcoin’in Sıradaki Rotası Neresi Olacak?

Kripto para analisti Michael Van de Poppe, hafta içerisinde paylaştığı bir dizi Twitter gönderisinde BTC adına yakın vadede kritik bir rol oynayabilecek olası fiyat seviyelerine dikkat çekti. Bitcoin‘in yeniden yükselişlerine hız kazandırabilmesi adına 29.700 dolar seviyelerini aşması gerektiğini öne süren analist, BTC‘nin 29.000 dolar seviyelerinin altına gerilemesi durumunda değer kayıplarının hız kazanabileceğini öne sürmüştü.

Öte yandan kripto analiz platformu Santiment, kripto para piyasasındaki son durumu değerlendirdi ve güncel verileri paylaştı. Kripto para piyasasının toplam piyasa değerindeki sert düşüşe dikkat çeken Santiment, güncel metriklerin tarihsel olarak bir fırsat bölgesine işaret ettiğini öne sürdü.

Ancak kripto analiz platformu Santiment, güncel metriklerin tarihsel olarak fırsat bölgesine işaret ettiğini öne sürse de Bloomberg Intelligence Makro Stratejisti Mike McGlone, yakın tarihli bir röportajında FED‘in şahin tutumunu devam ettireceğini ve parasal sıkılaşma politikasının devam edeceğini düşündüğünü dile getirdi ve olası bir düşüş konusunda uyardı. BTC de dahil olmak üzere riskli varlıklarda yeni bir satış baskısının oluşabileceğini belirten McGlone’a göre BTC’deki değer kaybı yakın vadede hız kazanabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI