X


Kripto Para Piyasalarında Hafta Özeti! Kaçırmamanız Gereken Önemi Haberler, Açıklamalar!

Bu hafta 11-18 Temmuz tarihleri arasında kripto para piyasalarını gerçekten ilgilendiren her şeyi sizin için derledik.
20:56
18 Temmuz 2021

Zor bir haftayı geride bırakıyor ve daha zor olması muhtemel bayram haftasına başlıyoruz. Uzun süredir 30.000 ile 40.000 dolar arasında sıkışıp kalan fiyat altcoin piyasalarını alt üst etti. Nunya Bizniz buna gerekçe olarak Bitcoin’in Fibo aralığını gösteriyor. Bu hafta yaşanan önemli olaylar, uzman görüşleri ve daha fazlasını bu yazıda bulacaksınız.

Haftanın Öne Çıkan Kripto Başlıkları

Bu hafta ETF başvurularından tutun, Binance yasaklarına kadar sayısız olay oldu. Bunların en önemlilerini başlıklar ve özetler halinde size sunuyoruz.

Bitcoin (BTC) hali hazırda 31.400 dolar seviyelerinde işlem görüyor ve 31.000 desteğini kırmak için yeniden çaba harcıyor. Gün içinde 32.000 üstünde bir süre tutunmayı bile başaran fiyat yeniden burnunu aşağıya çevirdi. Ünlü analist Poppe’ye göre fiyatın 31.500 altında kalması bize 24.000 seviyelerini gösterebilir.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Wisdom Tree Bitcoin ETF Kararı Ertelendi

SEC ETF kararlarını sürekli olarak ertelemeye devam ediyor. Bu hafta yine aynısı oldu Wisdom Tree tarafından yapılan başvuru, daha detaylı inceleme gerekiyor denilerek ertelendi. SEC sürekli olarak henüz erken diyor ve daha fazla yorum almak için zaman istiyor. Ancak ilerleme var, eskiden bu ETF başvuruları direkt olarak reddediliyordu.

Binance Hisse Senedi Satışlarını Durduruyor

Borsa 90 gün içinde tüm hisse senedi tokenların satışını durduracağını açıkladı. Elbette Apple isimli bir token’ın Binance üzerinden listelenmesi saçmaydı ve ciddi anlamda tepki aldı. Sonuç olarak Binance bu konuda geri adım atıyor.

Bu hafta İtalya Binance borsasını ülkesinde izinsiz hizmet verdiği gerekçesiyle uyardı. Binance borsasına savaş açan ülkeler arasına bir yenisi daha eklendi. Borsanın zaman kaybetmeden yerel düzenleyicilerle arasını bulması gerekiyor.

ABD Hükümeti 10 Milyonluk Kripto Ödülü Duyurdu

Adalet Bakanlığı fidye yazılımına bulaşan hack gruplarını hedefliyor. Eğer çete arkadaşınızı gizliliğinizi koruyarak Tor browser üzerinden ihbar ederseniz 10 Milyon dolar kripto para ödülü alabilirsiniz. ABD kripto paraları yasaklamak yerine çok mantıklı bir adım attı. Sonuçta parayla suç işleniyorsa parayı yasaklamak çözüm değil. Çözüm suçu ve suçluları tespit ederek bunları önlemek olmalıdır.

Bitcoin Enflasyona Karşı Etkili Mi Tartışmaları

Sosyal medya kullanıcıları özellikle ABD bölgesinde bulunanlar bu konuyu hafta boyunda tartıştı. Son on yılın en yüksek seviyelerine çıkan enflasyon ile Bitcoin’in mücadele edip edemeyeceğini tartışan kullanıcılar ne bir sonuca varamadı.

ABD Hazine Bakanı Bitcoin Açıklaması

Amerika Bitcoin’e karşı daha ılımlı bir tavır takınmaya devam ediyor. CNBC röportajında ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin BTC için güzel şeyler söyledi.

“Blockchain teknolojisi harika teknoloji şirketleri, fintech ve finans dünyası için büyük fırsatlar sunuyor. Ama insanlar ısrarla Bitcoin almak istiyorlarsa bu altın veya başka bir şey almaktan farklı değildir”

Haftanın Kazandıranları ve Kaybedenleri

Bu hafta %57,38 ile Axie Infinity (AXS), %30,36 ile Flow (FLOW) ve %17,86 ile NEM (XEM) yatırımcılarına güzel kazançlar sundu. TLM gibi aniden %100 fiyatlama yapanlar da oldu ancak bu yükselişleri sabit kalmadı. Bir önceki yazımızda AXS ve TLM için güzel detaylara değindik.

Sıra geldi kaybettirenlere, -%31.02 ile Telcoin (TEL), -%24.41 ile 0x (ZRX) ve -%23.42 ile Theta (THETA) yatırımcılarını ciddi anlamda üzdü.

Haftanın Unutulmayan Açıklamaları

Cameron Winklevoss, Gemini Borsası Ortağı: “Bir yarıştayız ve en hızlı kaplumbağa olmaya çalışıyoruz, oyun uzun fakat ödülümüzü zaman verecek”

Caitlin Long, Avanti Bank & Trust CEO’su: “Sorun kripto paralar değil, tüm problem bankaların operasyonel süreçlerini bu yeniliğe iyi bir şekilde adapte edemiyor oluşlarıdır”

Bitmain’in kurucu ortağı ve eski CEO’su Jihan Wu: “Düzenleyici baskısı inanılmaz derecede arttı. Bu baskının uzun vadede ekosistemi daha güvenli hale getireceğini ve kötü oyuncuları dışarı atacağını düşünüyorum”

İngiltere Merkez Bankası: “Kriptolara perakende yatırımcıların ilgisi son derece fazla, kurumsal talebin bu yöne evrildiğine dair bazı işaretler de bulunuyor. Bu gelişmeler geleneksel finans ile kripto varlıkların bir noktada buluşabileceğini gösteriyor”

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried: “Zamanı geldiğinde Goldman Sachs ve CME’yi satın alabiliriz”

Mati Greenspan, Quantum Economics: “Bitcoin tüm risk varlıklarının yükseldiği günlerde iyi performans gösterdi. Enflasyonla mücadele için etkili görülen Bitcoin’in bugünlerde patlayan gerçek enflasyon karşısında ne yapacağını göreceğiz”

Stephen Lynch, ABD temsilcisi: “ABD dolarına endeksli dijital stablecoin ihtiyacımız bulunuyor”

Jackson Palmer, Dogecoin’in kurucu ortağı: “Kripto paralar yandaşların zenginliğini artırmak için kullanılıyor. Doğası gereği kripto varlıklar sağcı, hiper-kapitalist birşeydir” (Dogecoin kripto paralara tepki olarak şaka amaçlı üretilmişti, arz fazlalığı vs de buradan geliyor)

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI