f Kripto Para Dünyası Bu Altcoin'i Konuşuyor! Büyük Çıkış Hazırlığı mı Yapılıyor? › COINTURK

Kripto Para Dünyası Bu Altcoin’i Konuşuyor! Büyük Çıkış Hazırlığı mı Yapılıyor?

Özet

  • Altcoin kralı Ethereum (ETH), SEC'in bir Ethereum ETF'sine onay verme beklentisiyle kripto para dünyasının odak noktası haline geldi.

  • 21Shares ve ARK Investment Management'ın ABD'de ilk spot Ethereum ETF'si başvurusu ETH ve BTC'nin fiyatlarını yükseltti.

  • Ethereum, ETH/BTC grafiğindeki potansiyel yükseliş işaretleri de ETH'ye dönük beklentileri artırıyor.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
20:00
8 Eylül 2023

Ethereum (ETH), kripto kralını çevreleyen tartışmaların oranındaki sert artışın bir sonucu olarak kripto para dünyasının gündemine oturmaya başladı. Üst düzey kripto analiz platformu Santiment, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘nun (SEC) bir Ethereum Borsa Yatırım Fonu’nun (ETF) onay vereceği beklentinin altcoin kralının kripto para dünyasının gündemine soktuğunu bildirdi.

Ark Invest ve 21 Shares’ın Spot Ethereum ETF’si Başvurusu Yaptı

Kripto analiz platformu Santiment‘in bulguları, yatırımcıların ve trader’ların spekülasyonu ve hype’ın Ethereum’u kripto para dünyasının en trend varlığı olmaya ittiğini gösteriyor. Bu, geçen yıldan bu yana altcoin kralının ilk kez bu kadar çok ilgi ve alaka gördüğüne işaret ediyor.

Özellikle önde gelen iki şirket olan 21Shares ve ARK Investment Management‘ın ABD’deki ilk spot Ethereum ETF’si sunmak için SEC’e başvuru yapmaları da altcoin kralını potansiyel ETF onayı beklentisiyle kripto para dünyasının odak noktası haline getirdi. Şirketlerin yaptıkları başvurulara onay çıkması halinde ABD’de Ethereum tabanlı ilk ETF sunulmuş olacak.

21Shares ve ARK Investment Management’ın spot Ethereum ETF’si başvurusunun duyurulmasının ardından hem ETH hem de BTC‘nin fiyatı yükseldi. İlginç bir şekilde bu yükseliş kısa soluklu oldu ve her iki kripto para da başvuru duyurusu öncesi fiyat seviyelerine geri döndüler.

Ethereum’un Fiyatı Yükseliş İşaretleri Veriyor

Spot Ethereum ETF’si başvurusunun yanı sıra Ethereum için potansiyel fiyat artışına işaret eden cesaret verici işaretler bulunuyor. Analistler ETH/BTC’nin dibe vurmuş olabileceğini ve bunun da fiyatlarda potansiyel bir yükselişin işareti olduğunu belirtiyorlar. Buna ek olarak, geçmiş fiyat modelleri Ethereum’un Bitcoin‘in blok ödülü yarılanmasından yaklaşık 252 gün önce ivme kazanma eğiliminde olduğunu ortaya koyuyor. Bu durum, ABD’li SEC’in ilk olarak vadeli işlem tabanlı Ethereum ETF’sine yeşil ışık yakabileceği beklentisiyle birleştiğinde önemli bir yükselişin işareti olarak değerlendiriliyor.

Dahası Ethereum ağının geliştirmesine dönük çalışmalar tam teşekküllü bir şekilde devam ediyor. Ethereum istemcisi Nethermind kısa süre önce doğrulayıcı istemciler ve düğüm operatörleri için 15 Eylül’de yapılacak Holesky testnet lansmanına hazırlanmak üzere bir güncelleme yayınladı. Bu dönüm noktası, Ethereum’un gelişiminde önemli bir adım olarak kabul ediliyor ve ağdaki güçlü gelişime işaret ediyor.

Santiment’in verileri ayrıca tek bir günde kaydedilen 467 binden fazla benzersiz cüzdan adresi etkileşimi ile Ethereum’un ağ aktivitesinde de kayda değer bir artış olduğunu ortaya koyuyor. Bu türden artan benimsenme ve aktivite artışı genellikle yükselişle sonuçlanmaktadır.

Tüm bunlarla birlikte Ethereum’a ilgi gösteren kripto para balinalarının sayısında da büyük bir artış olduğu görülüyor. Tecrübeli kripto para analisti Ali Martinez, kripto para balinalarının son 24 saat içinde yaklaşık 425 milyon dolar değerinde 260 binden fazla ETH satın alarak Ethereum’un gelecekteki potansiyeline inanarak hareket ettikleri görülüyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI