Reklam

Kripto Para Analisti PlanB, Bitcoin’de Kasım ve Aralık Ayı Beklentilerini Açıkladı!

Kripto para analisti PlanB, Bitcoin'de Kasım ve Aralık ayı beklentilerini paylaşarak, yükseliş sonrası %80'lik bir düşüş beklediğini dile getirdi.
21:26
23 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Twitter’da “PlanB” olarak bilinen ve geniş çaplı bir takipçi kitlesine sahip olan kripto para analisti, Bitcoin‘in ilerleyen birkaç ay içinde büyük bir atak yapmasını bekliyor.

S2F Modeli

PlanB, her yıl piyasaya giren yeni arz miktarını hali hazırda var olan arz miktarına kıyasla ölçerek lider kripto para biriminin fiyatını tahmin etmeye çalışan “Bitcoin stock-to-flow (Bitcoin stok akış modeli)” (S2F) modelinin yaratıcısıdır.

Yeni bir Podcast röportajında PlanB, S2F taban modelini, BTC‘nin Ağustos ve Eylül aylarındaki aylık kapanış fiyatlarını öngörmesini sağlayan güvenilir bir gösterge olarak işaret ediyor:

“Son birkaç ayda en çok dikkat çeken model, taban modeliydi çünkü ben 20 Haziran’da sonraki süreci tahmin etmiştim. Guggenheim baş görevlisinin Bitcoin’in 20.000 doların altına düşeceğini tahmin ettiği zamanlarda ben, hayır Bitcoin 47.000 dolara gidiyor demiştim ve Bitcoin o zamanlarda 334.000 doların altındaydı. Evet, Ağustos’ta 47.000 doların üzerinde aylık kapanış gerçekleşecek dedim. Eylül’de biraz düştü ama yine de aylık kapanış 43.000 dolar seviyelerinde oldu. Ekim sonuna gelirsek, bence Bitcoin bu ayı 63.000 doların üzerinde kapatacak. “

S2F Modeline Göre Kasım ve Aralık Ayı Fiyat Tahminleri

Kripto para analisti PlanB, S2F modelinin Bitcoin fiyatı tahminlerinde başarılı olmaya devam etmesi durumunda BTC‘nin Kasım ayında, mevcut 60.000 dolar seviyelerindeki fiyatından ortalama %44 daha yüksek olabileceğini ve lider kripto varlığın Aralık ayında büyük bir yükseliş ivmesi kazanabileceğini söylüyor.

“Bu model fiyat tahmini belirleme konusunda başarılı olmaya devam ederse – ki açıkçası ben etmezse şaşırırım – Bitcoin Kasım’da 98.000 dolara, Aralıkta ise 135.000 dolara gidebilir. Bu senaryo gerçekleşirse, gerçekten güzel bir yılbaşı olacak.”

Yükseliş Sonrası Düzeltme

İlerleyen aylarda büyük bir fiyat artışı beklese da analist PlanB, Bitcoin’in tarihsel olarak her yükseliş dönemi sonrası olduğu gibi büyük düzeltme hareketlerinden kaçınabileceğini düşünmüyor:

“Dünyanın henüz hiperbitcoinizasyon veya süper döngü için hazır olduğunu düşünmüyorum. Sanırım şu anda piyasada bir süre açgözlülük hakim olacak, sonrasında ise korku ve endişe. Birkaç yüz bin doları aştıktan sonra, Bitcoin’deki %80’lik bir düşüş görebiliriz.”

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto paraların yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI