Reklam

Kripto Dünyasının Bitmeyen XRP Davasında Yeni Gelişmeler Var!

Ripple (XRP) danışmanı Stu Alderoty SEC hakkında farklı açıklamalarda bulundu ve davanın seyrini değiştirebilecek bilgilerden bahsetti.
20:35
14 Haziran 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Ripple’ın (XRP) önde gelen danışmanlarından Stu Alderoty, ABD menkul kıymetler ve borsa komisyonuna (SEC) karşı çılgın iddialarda bulundu. Alderoty, SEC’in düzenleyici alanını genişletme iddialarının yanlış bir duruş olduğunu savunuyor.

Aldetory Açıklamalarda Bulundu

“SEC, kripto firmalarına karşı tehditler uygulayarak veya yayınlayarak ülkemizde yalnızca kripto gelişimini boğuyor. Ancak düzenleyici bölgelerini genişletme kisvesi altında saklanıyorlar.”

Ripple danışmanı, müvekkilleri (Ripple) ve ABD düzenleyicisi arasındaki dava devam ederken Pazartesi günü görüşlerini açıkladı. Alderoty ayrıca SEC’in Ripple aleyhindeki davasının da kripto inovasyonunu bastırmanın bir yolu olduğunu iddia ediyor.

Bu nedenle, düzenleyicinin tüm kriptoların menkul kıymet olduğunu iddia etmesinin nedeni budur dedi ve ekledi;

“SEC, diğer her şeyin çivi olmasını isteyen bir çekiç gibidir. Bu nedenle, kriptoların menkul kıymetler olduğu argümanını korumak için işleri kasıtlı olarak belirsiz hale getiriyor.”

Ripple’ın SEC ile Bitmeyen Savaşı

Ripple Labs ve SEC, son bir buçuk yılda bitmeyen bir yasal davaya girdi. ABD’li düzenleyiciler, Ripple yöneticilerini 2013 yılındaki bağış toplamalarının yasa dışı olduğunu iddia ederek mahkemeye verdi. SEC’e göre, Ripple yöneticilerinin o sırada sattığı XRP tokenleri kayıt dışı menkul kıymetlerdi.

Bununla birlikte, Ripple, iddialarını desteklemek için 2018 Robert Hinman konuşmasına atıfta bulunarak karşı iddialarda bulundu. Hinman, o sırada SEC’in kurumsal finans direktörüydü. 2018 konuşmasında şu açıklamayı yaptı;

 “BTC, ETH ve diğer kripto paralar (XRP) yeterince merkezsizleştirildi. Bu nedenle, menkul kıymet olmayanlar olarak sınıflandırılabilirler. ”

Ripple, bu konuşmayı 2013 XRP token satışlarını savunmak için kullandı. Ancak SEC, Hinman’ın konuşmasının onun kişisel görüşü olduğunu iddia etti. Dolayısıyla, SEC adına konuşuyor olamazdı. Bu yorum farkı, bu davanın, en tartışmalı yönlerinden biri olmuştu.

Ripple danışmanı, hiçbir kripto oyuncusunun Hinman’ın konuşmasını kişisel görüşü olarak yorumlayamadığını iddia ediyor. Ayrıca, Ripple’ın Hinman’ın konuşmasından çıkarabileceği sonucun, XRP’nin bir menkul kıymet olmadığı olduğunu söyledi. Aksine, bir emtia veya sanal para birimi olduğunun vurgulandığını belirtti.

Alderorty, konuşmanın SEC’in ABD’deki kripto düzenlemesi konusunda kafa karışıklığı yaratmaya çalışmasının bir yolu olduğunu da sözlerine ekledi. Ona göre kripto, gerçek potansiyeline ulaşmadan önce düzenleyici netliğe sahip olmalı.

ABD Senatörleri ve CFTC Arasında Anlaşmazlık

Senatör Kirsten Gillibrand, Howey testinin tüm kriptoların (BTC ve ETH dışında) menkul kıymet olarak sınıflandırılması gerektiğini gösterdiğini savundu. Gillibrand, görüşlerini geçen Çarşamba günü bir Washington Post etkinliğinde duyurdu. Ancak emtia vadeli işlem komisyonu (CFTC) başkanı Rostin Behnam aksini savundu.

Birkaç kripto paranın güvenlik kripto parası olarak kabul edilebileceğini söyledi. Ancak BTC ve ETH gibi kripto varlıklar da var. CFTC’nin düzenlemek istediği bu kripto varlıklardır. Birçok analist, Ripple-SEC davasının ABD düzenleyicilerinin ve menkul kıymetler yasalarının kriptoları nasıl ele aldığının tonunu belirleyeceğini tahmin ediyor.

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI