Kripto Analitik Firması, Yılın Enlerini ve Gelecek Yıl Öngürüsünü Açıkladı: XRP ve ADA Parantezi

Analitik platformu Arcane Research, son raporunda 2021'in inişli çıkışlı bir yıl olduğunu kaydetti.
16:55
29 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

2021 yılı kripto para endüstrisi için bir roller coaster yolculuğu oldu. Kripto para piyasası katılımcıları ile birlikte Arcane Research, 2022’de daha ilgi çekici gelişmeler bekliyor. Meme coin’ler dahil olmak üzere daha önce belirsiz olan birçok altcoin ön plana çıktı. Arcane Research ise önümüzdeki yıl gel gitleri tersine çevirebilecek olası değişiklikleri özetledi.

Firmanın Raporu

Analitik platformu Arcane Research, son raporunda 2021’in inişli çıkışlı bir yıl olduğunu kaydetti. Lider Bitcoin inanılmaz bir yıl geçirerek altından daha iyi performans gösterdi. Bununla birlikte Binance Coin gibi altcoin’ler şovun parçası olmayı başardı. BNB, %1300’ün üzerinde kazançla piyasa değerine göre en büyük üç kripto paranın arasına girdi.

Öte yandan Binance Coin’in yanı sıra %455’lik artışla Ethereum, fiyat performansı açısından Bitcoin’i geçen bir diğer varlıktı. Kripto analitik ve araştırma firmasının belirttiği üzere 2021 uzun bir altcoin sezonu ve Layer 1’lerin yılı oldu. Arcane tarafından hazırlanan raporda gelecek yıl için cesur tahminler Ripple (XRP) ve Cardano (ADA) çevresinde şekillendi. Bir zamanlar piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para olan XRP, devam eden Ripple-SEC mücadelesi nedeniyle zirve noktasından epey uzakta yer alıyor.

Cardano ise önemli yükseltmeler sayesinde önemli potansiyelini gösterdi. Ancak dördüncü çeyrekte yükselişi durakladı ve beklenildiği üzere etkileyici olmadığı anlaşıldı. Arcane uzmanları bu kripto paraların 2022 yılında piyasa değeri sıralamasında ilk 10’dan dışarı atılacağını öngörüyor.

Layer 1 Parantezi

Solana, Avalanche, Terra Luna, Fantom ve Harmony gibi Layer 1 ağları yükseliş ivmesi yakaladı ve Ethereum’u DeFi lideri olarak tartışılmaz konumundan ödün vermesine yol açtı. Arcane’a göre bu ağların performansının önümüzdeki yıl devam etmesi muhtemel ve bu akıllı sözleşme platformları, Ethereum ekosistemindeki fonları kendi platformlarına çekmeye devam edecek. Bu nedenle 2022’de bu platformların yerel varlıkları olan kripto paralarda fiyat artışı görülebilir.

Meme Coin’ler ve Akıl Dışı Pumplar

İnternet garip bir yer olabilir ancak kripto para endüstrisi daha da garip. 2021 yılında bu durumlara çokça tanık olduk ve meme coin’lerin doğrudan rallileri dikkat çekti. Bitcoin baştan sonra muazzam bir güç sergilerken piyasa hissiyatı aşırı açgözlülükten korkuya dönüştü. Sonuç olarak yatırımcılar altcoin’lere yöneldi.

Milyarder girişimci Elon Musk, Tesla’nın bazı ürünler için Dogecoin ödemelerini aktif etmesi ile meme coin’ler güven buldu. Dogecoin’in yanı sıra Shiba Inu, Dogelon Mars, Floki Inu ve daha birçok köpek temalı token doğdu. Öne çıkan bir diğer meme coin ise şüphesiz Shiba Inu oldu. Arcane, bu token’ların çoğunun sonunda 2021’in saçma kalıntıları olarak belirsizliğe sürükleneceğini belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI