reklamı kapat

Korkulan Tarih Geldi: 150.000 Bitcoin (BTC) Bu Sefer Harekete Geçecek Mi?

15 Ekim tarihi yaklaştıkça Mt. Gox'un elindeki Bitcoin'lerle ilgili korku artıyor.
18:21
5 Ekim 2020

150.000 Bitcoin yani yaklaşık 1,605 milyar dolarlık fon, kripto para yatırımcılarının korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Bir zamanlar sektörün en büyük kripto para borsası konumundaki Mt. Gox’un kayyumunun denetiminde olan 150.000 Bitcoin’in 15 Ekim tarihinde satılabileceği söylentisi, şimdiden birçok yatırımcının diline dolandı.

2011 ve 2013 yıllarında yaklaşık olarak 850.000 Bitcoin kaybeden ve büyük bir saldırıya uğrayan Mt. Gox’un hala bundan mağdur olan kullanıcılara paylarını ödemediği biliniyor. Mt. Gox kayyumunun elinde tam olarak ne kadar BTC olduğu bilinmese de iddialar bunun 150.000 adet BTC’yi içerdiğini vurgulamakta.

Mt. Gox’un 150.000 Bitcoin’i Satılacak Mı?

Mt. Gox kayyumunun bu fonları 15 Ekim tarihinde transfer edebileceği söylentisi sektörde dolaşmaya başlasa da yatırımcılara iade yapılma sürecinin 2019 yılından beri devamlı olarak ertelendiği ve bunun yasal sebepler nedeniyle yakın zamanda da olmayacağı vurgulanıyor. Tokyo Bölge Mahkemesi tarafından yayınlanan evrakta bu ertelemenin ancak 15 Ekim tarihine kadar yapılabileceği ve devamında fonların iade edilmesi gerektiği vurgulansa da bunun öncesinde bir hakları geri ödeme planının yapılması lazım.

Mt. Gox kripto para borsasının henüz bu planı yapmadığı ve 15 Ekim tarihi gelse bile bu plan olmadan ödeme yapamayacağı biliniyor. Yani şu an için 15 Ekim tarihine sadece 10 gün kalsa da milyarlarca dolar değerindeki BTC fonlarının piyasada satış baskısı için kullanılmayacağı biliniyor.

Bu da Eylül ayında yaşadığı sert düşüşten sonra  hafif hafif toparlanmaya başlayan Bitcoin için bir umut olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.