X


Kodak Ve Yüklenici Firma Arasında Anlaşmazlık: Proje Sekteye Uğrayabilir

Kodak'ın yüklenici firmaya ödeme yapmadığı ve geliştirmelerin duraksadığı iddia edildi.
20:00
26 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Fotoğrafçılar için Blockchain tabanlı telif hakkı platformu oluşturan KodakOne’ın platformunu geliştirmesi için anlaştığı kişilere 100 bin dolardan fazla borcu bulunuyor.

HardFork adında bir haber sitesine göre KodakOne yüklenici firmalara gereken ödemeyi yapmadı. Yükleniciler adına bir hukuk bürosu haber kanallarına e-posta gönderdi, anlaşıldığı gibi faturalarının ödenmesini istedi. Haber kaynağı hukuk bürosu tarafından atılan e-postadan şöyle bir alıntı yapmış:

Ne yazık ki yerine getirilmeyen sözler yüzünden yüklenici firma adına çalışan insanlara ödeme yapılamıyor. Zaman kısa, eğer ödeme yapılmazsa mahkeme 7 gün içerisinde harekete geçecek.

KodakOne’ın popülerliği ICO düzenleyeceğini duyurmasıyla birlikte bir anda yükselmişti. Kodak fotoğraflar için telif haklarını koruyacak bir platform oluşturmayı hedefledi. KodakOne aynı zamanda KodakCoin’i de basacağını duyurdu. Proje RYDE Holding tarafından incelendi, bu süreç içerisinde Kodak’ın hisseleri %200 artış gösterdi ancak zaman içerisinde düzeltme yaptı. Şirket yetkilileri dünya çapında projelerini tanıtmaya devam etse de geliştirmeler duraksamış durumda.

Eylül ayında KodakOne’ın lider yatırımcılarından Global Blockchain yapay zeka tabanlı, öğrenebilen makine platformu Lobster ile anlaştığını haber etmişti. Lobster KodakOne kullanıcılarının sosyal medyayı kullanarak fotoğraflarından ve videolarından gelir elde etmelerini sağlayacak. Lobster sayesinde KodakOne 10 milyonun üzerinde fotoğraf ve videoyu veri tabanında tutabilecek.

RYDE holding CEO’su Jan Denecke Lobster anlaşmasının fotoğrafçılara, sanatçılara ve ortalama bir akıllı telefon kullanıcısının fotoğraf ve videoları üzerindeki kontrolünü artıracağını ifade etti. KodakOne’ın temelini oluşturacak PLP sistemi geçen ay tamamlanmıştı. Bu sistemin saniyede bir milyar fotoğrafa kadar lisans verilip, koruma altına alınmasını sağlayabileceği iddia edildi.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar