X


JPMorgan’dan El Salvador İçin Kötü Haber Geldi

Amerikan mega bankası JPMorgan, El Salvador'un Bitcoin'i (BTC) yasal para birimi olarak ilanını eleştirmeye devam ederek hem ülke hem de kripto para birimi için oluşabilecek potansiyel riskler konusunda uyarıda bulundu.
14:45
12 Temmuz 2021

JPMorgan uzmanları El Salvador’daki günlük ödeme faaliyetinin, geçtiğimiz yıl cüzdanlar arasında aktarılan toplam BTC değerinin %1’inden fazlasını temsil edeceğini söylüyor.

Bitcoin Ağında Baskıya Neden Olabilir

Büyük Amerikan bankası JPMorgan, El Salvador’un Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak ilanını eleştirmeye devam ederek hem ülke hem de kripto para birimi için oluşabilecek potansiyel riskler konusunda uyarıda bulundu.

Ekonomist Steve Palacio liderliğindeki bir JPMorgan uzman grubu, El Salvador’un BTC’yi yasal para birimi olarak benimsemesinin Bitcoin ağına baskı uygulayabileceğini öne süren bir rapor yayınladı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

JPMorgan uzmanları, kripto para biriminin likidite azlığına ve işlem doğasına işaret ederek, Bitcoin’in El Salvador gibi bir ülkede yasal para birimi olarak kullanılmasının Bitcoin’in bir değişim aracı olarak hizmet etme kabiliyetine potansiyel olarak önemli bir sınırlama getireceğini belirtti.

El Salvador’daki günlük ödeme faaliyeti, ekosistem içindeki işlem hacminin %4’ünü ve geçtiğimiz yıl cüzdanlar arasında aktarılan kripto paraların toplam değerinin %1’inden fazlasını temsil edecek

Mali Ve Ödemeler Dengesi Riski Ortaya Çıkabilir

JPMorgan uzmanları ayrıca, resmi dolarizasyonun yanı sıra para sistemi üzerindeki potansiyel etki de dahil olmak üzere, El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesi ile ilgili diğer zorlukları da kaydetti. Raporda, Bitcoin ve ABD dolarının dönüştürülmesine yönelik sürekli bir talep dengesizliğinin mali ve ödemeler dengesi riskini ortaya çıkarabileceği belirtildi.

Daha önce bildirildiği gibi El Salvador parlamentosu, haziran ayı başlarında Bitcoin’i yasal para birimi olarak tanıyan bir yasa tasarısını kabul etti ve Başkan Nayib Bukele, Bitcoin’i kabul etmenin tüm işletmeler için zorunlu olacağını belirtti. Bir dizi küresel mali düzenleyici ve kurum, Uluslararası Para Fonu’nun potansiyel yasal ve mali sonuçlara ilişkin uyarısıyla birlikte, hareket konusunda şüphelerini dile getirdi. JPMorgan analistleri, El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesinin, IMF müzakerelerini tehlikeye atabileceğini öne sürdü. Önümüzdeki günlerde El Salvador yönetiminin bu uyarılar karşısında nasıl önlemler alıp bu potansiyel riskleri nasıl ortadan kaldıracağını hep birlikte göreceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar