reklamı kapat

“JPM Coin Bir Gün Mutlaka Kullanılacak”

JPM Coin tartışmaları sürüyor...
13:00
27 Şubat 2019

CNBC’nin 26 Şubat’ta paylaştığı bir habere göre JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, şirketin yeni kripto para birimi JPM Coin’in bir gün mutlaka tüketiciler tarafından kullanılacağını dile getirdi.

Dimon’un Açıklaması

Bir soru-cevap programı sırasında Dimon, JPM Coin’in “bir gün ülke içi ödeme işlemlerinde kullanılabileceğini, ticaret işlemleri için kullanılabileceğini ve bir gün mutlaka tüketiciler tarafından kullanılacağını” dile getirdi.

Bunun yanında Amerika Birleşik Devletleri’nin bankacılık devlerinden JPMorgan Chase, 14 Şubat’ta kendi kripto para birimlerini çıkarma planları olduğunu açıklamıştı. Banka, ödeme sistemlerinin verimliliğini arttırmak amacıyla başlangıçta üç operasyonlarında bu yeniliği deneyeceklerini belirtmişti. Yapılan açıklamalara göre JPM Coin ilk önce büyük şirketler tarafından gerçekleştirilen uluslararası ödemelere odaklanacak. Bu sayede günümüzde kullanılan ve bazen bir günden bile uzun sürebilen SWIFT işlemleri oldukça hızlanmış ve maliyeti büyük miktarda azalmış olacak.

Yorumlar…

Öte yandan bankanın açıklamasının ardından kripto para topluluğunda hem bu adımı destekleyenler hem de bunun berbat bir fikir olduğunu düşünenler oldu. Örneğin bu hafta, kripto para cüzdan ve işlem uygulaması Abra’nın CEO’su Bill Barhydt, JPMorgan’ın yeni girişiminin yanlış bir şekilde yapıldığını ve bunu kripto paradan çok “işlem yapmak için bir defter” gibi göründüğünü dile getirmişti. Ayrıca Barhydt, “Eğer gerçekten özel bir Blockchain ve özel bir kripto paraysa bu bence tamamen zaman kaybı” yorumunu yapmıştı.

Bununla beraber Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, JPM Coin ile ilgili Amerikan bankacılık devinin kripto paralarla ilgili “bir noktayı kaçırdığını” ifade etmişti ve “Görüldüğü gibi bankalar kripto paralar üzerindeki görüşlerini değiştiriyorlar. Ancak JP Morgan’ın bu projesi bir noktayı kaçırıyor: Bugün kapalı bir ağ tanıtılması Netscape IPO’sundan sonra AOL’yi tanıtmak gibi bir şey… 2 yıl oldu ve bankaların çıkarttığı kripto paralar hala bir cevap değil” açıklamasını yapmıştı.

Buna karşılık Reddit’in kurucu ortağı Alexis Ohanian, JP Morgan’ın bu hamlesinin sektör için gerçek yeniliklerin bir göstergesi olduğunu savundu.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun