X


Japonya Kendi Dijital Para Birimini Piyasaya Sürmeye Hazırlanıyor

Japonya'dan dijital para hamlesi geldi.
19:51
24 Aralık 2020

Japan Times tarafından aktarılan bilgilere göre Japonya Merkez Bankası da kripto para trenine atlamaya hazırlanıyor. Japonya Merkez Bankası BoJ, 2023 yılına kadar kendi dijital para birimini piyasaya sürmeye hazırlanıyor ve bu konuda şimdiden araştırmalara başladı.

Japonya Dijital Para Birimi Tasarlıyor

BoJ aslında komşusu Çin’in ayak izlerini takip ediyor. DCEP isimli dijital para birimi için neredeyse dört senedir hazırlık yapan Çin’in 2021 yılında bunu piyasaya süreceği biliniyor. Japonya 2020 yılı öncesinde dijital para birimlerine çok yakın bakan bir konumda olmasa da atılan bu adım yöneticilerinin fikrinin değiştiğini gösteriyor.

Bank of Japan eski yöneticilerinden Hiromi Yamaoka, bankanın dijital para birimi çalışmalarına hız verdiğini belirten bir başka isim oldu. Bunun özel şirketler ve bankacılık devleri tarafından desteklendiği, sadece normal kullanıcıların değil aynı zamanda kurumsal isimlerin de kullanımına açılacağı belirtildi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bankalar Dijital Paraya Sıcak Bakıyor

Yamaoka an itibarıyla 30’dan fazla Japon şirket ve çalışma grubu ile beraber bir proje yürütüldüğünü belirtti. Bankaların dijital para fikrine sıcak baktığını ifade eden Yamaoka, söz konusu kurumlar ve finans şirketleri arasında Mizuho Bank, MUFG Bank ve diğerlerinin olduğunu paylaştı.

Japan Times’ın iddiasında Japonya Merkez Bankası yetkililerinin önümüzdeki yılın Nisan ayından itibaren CBDC hakkında daha detaylı araştırma başlatılacağı da belirtiliyor. Yamaoka ise ilgili makalede Japonya’nın bir dijital para birimi ile dijital devrime katılımının hızlanacağını ve insanların direkt olarak akıllı telefonlarından bu dijital parayı kullanacağını ifade etti.

İnsanlar Fiziksel Para Kullanmıyor

Aslında Çin ve Japonya içerisinde itibari paraların fiziki kullanımının bir hayli düşük seviyelere gerilediği biliniyor. Çin içerisindeki AliPay gibi uygulamalar, kullanıcıların fiziki para yerine direkt olarak uygulamalara yönelmesine yol açtı. Çin’in dijital para hamlesinin bir sebebi de tam olarak bu olarak ifade edilmekte.

çin dijital para

Japonya içerisinde de benzer ödeme uygulamalarının popülerliği devamlı olarak artıyor. Japon yetkililerinin bir anca dijital para piyasaya sürme planlarının temelinde Çin ile aynı sebep yatıyor olabilir. Kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e akın ettiği böyle bir dönemde merkez bankalarının dijital para hazırlıklarına başlaması ise oldukça yerinde bir adım olarak görülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar