reklamı kapat

Japonya İki Kripto Borsanın Faaliyetlerini Askıya Aldı

10 Nisan 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Japon finansal düzenleyiciler ülkede hizmet veren iki kripto para borsasının faaliyetlerini geçici olarak durdurdu. Müşterini tanı (KYC) prosedürünün hükümlerine uymayan bu borsalar iki ay boyunca kullanım dışı olacak.

Japonya Finansal Hizmetler Dairesi (FSA) bahsi geçen borsalara yönelik verilen bu kararın kullanıcıların güvenliğine yönelik olduğuna dikkatleri çekti. Yetkililerin uyguladığı cezaya göre hizmetlerini askıya alan borsalar Eternal Link ve FSHO sırasıyla 5 ve 7 Temmuz 2018 tarihlerine yeniden faaliyetlerine başlayacak.

Aylar süren soruşturmanın ardından FSA bahsi geçen borsaların, müşterilerine yönelik bilgileri usulüne uygun bir şekilde temin etmediğini iddia etti. Müşterilerin platformlara sunmaları gereken bu bilgiler işlemlerin gerçekleştirilme amacı gibi unsurları içeriyor. Üstelik faaliyetleri durdurulan iki borsanın bazı şüpheli işlemleri FSA’ya bildirmediklerinin de altı çiziliyor.

Ayrıca FSA sözü geçen borsaların kara para aklamayı önleyici prosedürleri uygulamakta başarısız olarak Yasadışı Kazançların Transferini Engelleyici Yasa’ya da aykırı davrandıklarını bildirdi.

Öte yandan Eternal Link platformunun kullanıcılarının fonlarını şirketin masraflarını ödemekte kullandığına işaret edildi. Ne şartlar altınad olursa olsun böylesi bir eylemin Japonya’daki yasalara aykırı olduğu ifade edildi.

FSA tarafından iki aylığına faaliyetleri durdurulan bu iki borsaya yönelik atılan adımın yanı sıra ülkedeki kripto para borsalarına yönelik yapılan sıkı denetimler uygulanmaya devam ediyor. Sözü geçen iki borsayla birlikte Last Roots platformunun da siber tehdit unsurlarına karşı yeterli önlemleri almadığı belirtiliyor. Buna göre platformların dahili güvenlik önlemlerini artırarak kullanıcılarının güvenliğini sağlamaları gerekiyor.

Kripto para tarihi boyunca gerçekleştirilen en büyük hırsızlık olaylarından birisi olarak görülen Coincheck saldırısından sonra denetimlerine sıkı bir şekilde devam eden FSA bu doğrultuda pek çok adım atıyor. Buna göre FSA tarafından bir başka kripto para borsa platformu olarak bilinen Bit Station’a da işlemlerini durdurmaya yönelik bir emir gönderilmişti. Üstelik beş farklı borsadan platformlarına uygulayacakları işletme geliştirme önlemlerine yönelik birer rapor hazırlamaları istenmişti.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.