reklamı kapat

Japon SBI Group Çinli Huobi’yle Anlaşmasını Feshetti

13 Mart 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Japonya’nın finansal devlerinden SBI Group’a bağlı SBI Holding Çin’in kripto para girişim şirketi Huobi Group ile olan anlaşmasını fesh etti.

SBI Holding geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamada Japonya’da iki kripto para borsası girişimi için Huobi ile olan anlaşmalarını iptal ettiklerini duyurmuştu. İki firma ilk olarak geçen yıl aralık ayında ortaklık için masaya oturmuş, Japan Huobi ve SBI Virtual Currency borsalarının kurulması için anlaşmaya varılmıştı.

Japonya’nın finansal düzenleyici kurumu olan Finansal Hizmetler Dairesi, (FSA) borsaların açılması için tüm kontrollerini tamamlamıştı ve ticaret platformlarının bu ay faaliyete geçmesi bekleniyordu.

Ancak son yapılan açıklamada Huobi anlaşmanın iptali sonrası borsa platformu projesine kendi bünyelerinde devam edeceklerini açıkladı. Anlaşmanın iptal edilmesinin nedenlerini açıklayan firma daha sonra daha yüksek düzeyde güvenlik altyapısına, yurt içi ve yurt dışındaki düzenlemelere anında cevap verebilecek bir sisteme ihtiyaçları olduğunu açıkladı.

Bu bağlamda SBI Group’un SBI Holding’i kendi kaynaklarını geliştirmede ve güvenlik altyapısı oluşturmada kullanacak. Kararın alınması tam da Coincheck borsasından 500 milyon dolar değerinde NEM çalınması sonrası Japonya’da kripto para borsalarına karşı denetimlerin arttırıldığı bir döneme denk geliyor.

Geçtiğimiz hafta FSA yeterli güvenlik önlemine sahip olmadığı gerekçesi ile birçok yerel kripto borsasını cezalandırmıştı. Ayrıca 20 Şubat’ta yapılan bir açıklamada daha fazla güvenlik güncellemesi yapmak amacıyla SBI kripto para biriminin canlı lansmanının ertelendiğini duyurmuştu.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.