reklamı kapat

İsviçre’nin En Büyük Bankası Bitcoin’i Yatırım Olarak Görmüyor

5 Mayıs 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

İsviçre’nin en büyük bankası Union Bank of Switzerland’ın başkanı Axel Weber Bitcoin’e yönelik bazı eleştirilerde bulundu. Weber Bitcoin ve diğer kripto paraları yatırım aracı olarak görmediğini belirtti. Müşterilerine kripto paralara yatırım yapma imkanı tanıyacakları yönündeki haberleri de yalanladı. Ayrıca İsviçre’nin Basel şehrinde yaptığı bir konuşmada finansal düzenleyicilere çağrıda bulundu: Kripto paralar kesinlikle şeffaf değil, suistimal edilmeye oldukça açık.

Weber kripto paraların yeryüzündeki en spekülatif yatırım aracı olduğunu düşünüyor. Kara para aklamayı ve terörizmin finanse edilmesini kolaylaştırdığı için de suç oranlarını arttırdığını belirtiyor. Ona göre kripto paralar, gerçek bir para olma yetkinliğine sahip değil. Weber ayrıca dalgalı fiyat yapılarından ötürü kripto paraların şu anda günlük hayatta kullanıma uygun olmadığını belirtti. Weber kripto paraların altyapısıı oluşturan Blockchain teknolojisinin ortaya çıkardığı fırsatların da farkında olduklarını ekledi.

Hepimiz için oldukça faydalı bir teknoloji: Bankalar, müşteriler, hissedarlar. Bütün süreçleri daha basit ve faydalı hale getiriyor.

Kripto paraları bu denli eleştiren tek kişi Weber değil. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Alman Deutsche Bankası müşterilerini kripto paralara yatırım yaparken dikkatli olması konusunda uyarmıştı. Deutsche Bank’ın eski başkanı, ekonomist Thomas Mayer de kripto paraları riskli ve spekülatif varlıklar olarak niteledi.

İsviçre’nin Neue Zürcher Zeitung am Sonntag gazetesinin geçtiğimiz yılki haberinde Bitcoin hakkında şunlar yazılmıştı:

Bir paranın bazı özelliklere sahip olması gerekiyor. Öncelikle ödeme yöntemi olarak geçerliliği olmalı, fakat Bitcoin’i dünyanın her yerinde kullanamazsınız. İkinci olarak paranın bir değeri olması gerekir, fakat Bitcoin hakkında belirtilmiş sabit bir fiyat bulunmuyor. Son olarak değer birimi olmalı, Bitcoin bu koşulu da karşılamıyor.

Son olarak bu yılın başlarında Kuzey Amerika Menkul Kıymetler Yöneticileri Birliği (NSAA) ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yatırımcıları ICO’lar ve kripto paralar hakkında uyarmıştı. Bu uyarıların temel nedeni geliştiricilerin yatırımcıları projeler hakkında yeterince bilgilendirmemesiydi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER