İşte Yılların Bilançosu: 1.700’den Fazla Kripto Projesi Tarihe Karıştı!

'99 Bitcoin'in web sitesinde yayınladığı verilere göre son yıllarda 1.700'den fazla proje tarihe karıştı.
19:58
15 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2021’in son aylarından bu yana güçlü bir düşüş ivmesi yakaladı ve oldukça yüksek oranlarda değer kaybetti. Kripto para piyasası da bu süreçte oldukça ciddi bir darbe aldı. Piyasadaki bazı kripto para birimleri %90’ları aşan değer kayıpları kaydetti. Bu süreçte çok sayıda yeni kripto para projesi de tarihe karıştı.

1.700’den Fazla Proje Tarihe Karıştı

Dijital varlık ekosisteminin yıllar içerisinde kaydettiği yükselişlerin ardından kripto ekosistemindeki proje sayısı da önemli ölçüde arttı. CoinMarketCap verilerine göre şu anda sayısı 20.000’i aşan kripto para birimleri, büyük ölçüde son yıllarda ortaya çıkan projeler oldu. Ancak 2021’in sonundan ve 2022’nin başından itibaren Bitcoin’in yakaladığı düşüş ivmesi, kripto para piyasasına oldukça etkili bir darbe vurdu. Bu süreçte çok sayıda kripto para birimi %90’ı aşan değer kayıpları kaydederken, bazı kripto para birimleri ise %99’un da üzerinde bir değer kaybı kaydetti. DeFi, NFT’ler, Metaverse projeleri gibi kripto ekosistemindeki birçok alan, bu süreçte önemli ölçüde etkilendi. Öte yandan ’99 Bitcoin’ söz konusu etkiye ilişkin web sitesinde son yıllarda çıkan projelere ilişkin çeşitli veriler yayınladı. ’99 Bitcoin’in yayınladığı verilere göre bu süreçte 1.700’den fazla kripto para birimi tamamen tarihe karıştı.

3 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerinde Büyük Düşüş

Kripto para piyasasının bu bir yılı aşkın sürede yakaladığı düşüş ivmesinin öncesinde, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 10 Kasım’da 69.000 dolar ile tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesine ulaşmıştı. O dönem kripto para piyasasının toplam değeri de 3 trilyon doları aşmış ve özellikle NFT, Metaverse projeleri büyük bir popülarite kazanmıştı.

Kripto para piyasasının 2022’de hız kazandırdığı bu düşüş ivmesi, 3 trilyon doları aşan kripto ekosisteminin toplam piyasa değerinin de 1 trilyon doların altına kadar gerilemesine neden oldu.

 Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar