X


İran’dan Müslüman Ülkeler İçin Kripto Para Önerisi!

İran Başkanı Ruhani'den Müslüman ülkelere yönelik kripto para önerisi geldi.
19:00
19 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

İran Başkanı Hasan Ruhani, ABD Dolarına bir alternatif olarak Müslüman ülkelerin kullanabileceği bir kripto para birimi üretmeyi teklif etti. Bugün Malezya’da düzenlenen zirvede konuşan Ruhani, Müslüman ülkelerin ve yönetimlerin kendilerini ABD dolarından ve Amerikan finansal rejiminden kurtaracak çözümler üretmesi gerektiğinin altını çizdi.

Müslüman Ülkelerden Ortak Kripto Para Açıklaması

ABD aslında tamı tamına 1979 yılından beri İran’a ekonomik, ticari, bilimsel ve askeri yaptırımlar uygulamakta ve bunlar son yıllarda oldukça ağır bir hal aldı. Ruhani ilgili zirvede ABD’nin ”hegemonyasını devam ettirmek ve zorbalığı sürdürmek adına” yaptırımları arttırdığını ve bunun durması gerektiğini ifade etti.

Türkiye, Katar ve Malezya gibi ülkelerin de bulunduğu zirvede konuşan Malezya Başbakanı Mahathir Bin Mohamad, ABD doları kullanıldığında ekonomik gelişmeyi engelleyen durumlar oluşabildiğini altını çizdi ve bunun yerine kendi para para birimlerini veya ortak bir para birimini kullanabileceklerini açıkladı.

Türkiye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da konu hakkında yaptığı açıklamada Müslüman ülkelerin İslami finansman üzerine çalışması gerektiğini ve detayların belirlenmesi için bir çalışma grubu oluşturulmasının önemli olduğunu vurguladı. Erdoğan aslında bundan bir sene önce de Rusya ile birlikte elektronik para düşüncesini konuştuklarını söylemişti.

Geçtiğimiz ay Rusya, Brezilya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın oluşturduğu BRICS, ortak ödemeler için bir kripto para birimi oluşturulmasını önermişti. Rusya Direkt Yatırım Fonu CEO’su Kirill Dmitriev konu hakkında yaptığı açıklamada ABD dolarının ihracat konusunda yüzde 92 gibi bir paydan, yüzde 50’ye düştüğünü vurguladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar