X

İngiltere’den Kripto Paralarda “U Dönüşü”: Devrim Engellenemez!

Kripto para karşıtlığı ile ön plana çıkan İngiltere, son dönemlerde U dönüşü yapmaya başladı. Ülkeden dijital varlıklara yönelik yeni bir açıklama geldi. 
13:15
26 Haziran 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para karşıtlığı ile ön plana çıkan İngiltere, son dönemlerde U dönüşü yapmaya başladı. Ülkeden dijital varlıklara yönelik yeni bir açıklama geldi.

Regülasyonda ”Liberalizm” Vurgusu

İngiliz milletvekili Matt Hancock, hiçbir ülkenin kripto devrimini durduramayacağını belirterek “liberal” kripto para düzenlemesi çağrısında bulundu. Siyasetçiye göre, ne demokrasinin beşiği olarak nitelendirilen İngiltere’de ne de diğer ülkelerde hükümetler insanlara paralarıyla ne yapıp ne yapamayacakları söyleme yetksine sahip değil. Matt Hancock, bu hafta kripto para piyasası için “liberal” bir düzenleyici çerçevenin önemini yineledi. Milletvekili, Cuma günü UKTN ile yaptığı röportajda, kripto para piyasasındaki satışların sektöre olan güvenini sarsmadığını açıkladı ve şunları söyledi:

Kripto para birimleri, dijital bir devrimdir. Hiçbir ülke,  bu devrimi durduramaz. Küresel çapta benimsenmeyi başaran varlıklar, liberal bir ekonomi anlayışı içerisinde ele alınmalı.

Çarşamba günü Crypto A.M.’nin dördüncü yıl dönümü konferansında yaptığı açılış konuşmasında Hancock, İngiltere’nin “kripto para şirketleri için cazibe merkezi” haline gelmesine yardımcı olmak için “çekici” bir vergi sistemi ve “liberal” düzenleyici yasa çağrısında bulundu. Politikacıya göre, İngiltere, bu yeni teknolojiyi kucakladığında başarılı olabilir. Düzenleyicilerin görevi, yeni sistemleri yasaya uygun bir şekilde desteklemek ve piyasanın etkin bir şekilde işlediğinden emin olmaktır. Devlet, insanlara neye yatırım yapıp yapamayacaklarını söyleyemez. Bu, demokrasi ilkeleri ile bağdaşlaşmıyor.  Hancock, etkin bir kripto savunucusu oldu. Nisan ayında Londra Kripto Kulübü’nde şunları söyledi:

Düzenlemeyi doğru bir şekilde yaparsak, kripto paralar yalnızca büyümekle kalmayacak, aynı zamanda finansal sistemleri daha şeffaf hale getirecek ve suçu azaltacaktır. Yeni teknolojilerin potansiyelini anlamalı ve kullanmalıyız!

Altta Yatan Teknoloji..!

Milletvekili ayrıca, kripto para piyasasını sarsan Terra (LUNA) ve stablecoin Terrausd’un (UST) son zamanlardaki çöküşüne de değindi. Hancock, Terra fiyaskosunun “piyasanın olgunlaşmasına”  örnek teşkil ettiğini belirterek, daha az riskli stablecoin’lerin olduğuna dikkat çekti. Hancock’a göre, Luna’nın çöküşü ve diğer stablecoin’ler üzerindeki baskı, kripto para birimlerine kalıcı bir hasar vermeyecek.  Asırlık finans kuralları, hala geçerli ve dijital varlıklar geleneksel finansın yerini alabilir. İngiliz milletvekili ayrıca, şunları söyledi:

Altta yatan teknoloji çok güçlü… 2001’de dot-com balonu çöktü diye interneti bir teknoloji olarak itibarsızlaştırmadık.

Hancock’un kendisi kripto para birimine yatırım yapmadı. Geçen ay, İngiliz hükümeti kripto paraların benimsenmesini destekleme planlarını açıkladı. İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, Nisan ayında İngiltere’nin küresel bir kripto merkezi haline gelmesi, stablecoin’lerin düzenlemesi ve Kraliyet Darphanesi’nin NFT yaratması için birkaç girişimde bulunduğunu açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar