X


IMF (Uluslararası Para Fonu) Uyardı: Bankacılık Sektörü Pazar Payını Kaybedebilir!

Yeni yayınlanan raporunda IMF (Uluslarası Para Fonu), kripto paraların bankacılık sektörü üzerindeki potansiyel etkisine dikkat çekti.
19:08
14 Ekim 2021

Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto paraların bankacılık sektörü üzerine baskı oluşturma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor.

IMF: Bankacılık Sektörü Pazar Payını Kaybedebilir

Yeni raporunda IMF, gelişen teknolojinin finansal hizmetleri değiştirdiğini söylüyor. Rapor, kripto para ekosisteminin banka mevduatlarına veya mevcut kredi seçeneklerine ana akım bir alternatif haline gelmesi durumunda bankacılık sektörünün pazar payını kaybedebileceğini belirtiyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

IMF ayrıca, kripto para ekosisteminde 10 bini aşkın dijital varlığın arasındaki “art niyetli projelere” de dikkat çekerek, yatırımcıları karşı karşıya kalabileceği riskler konusunda da uyarıyor:

“Çoğu kripto varlığın fiyatı oldukça değişken. Bunlar, spekülatif varlıklar. Özellikle son zamanlarda kayda değer herhangi bir projesi olmayan ve tamamen spekülasyon amacıyla oluşturulan “şaka coinlerin” fiyatları, sosyal medya trendlerinden oldukça etkilendi. Bu bağlamda, düzenlenmiş menkul kıymetler piyasalarında daha az yaygın olan bu tokenların, varlığının sona ermesinden kaynaklı kayıplarla karşı karşıya kalınması da muhtemeldir. Örneğin, zaman içerisinde çeşitli borsalarda 16.000’den fazla token listelenmesine karşın, şu anda piyasada yaklaşık 9.000 adet token bulunuyor. “

Federal Rezerv de Aynı Fikirde

IMF, kripto paraların geleneksel finans üzerindeki potansiyel etkisi hakkında çeşitli uyarılar yayınlayan tek kurum konumunda değil. Geçen hafta da Federal Rezerv’deki araştırmacılar, bu dijital varlıkların ABD Dolarının piyasa hakimiyeti adına bir tehdit oluşturabileceğini söyledi.

Kripto varlıkların son 1 yılda kaydettiği değer artışları ve artan piyasa değerleri ile, her geçen gün daha çok sayıda regülatör kurumun radarına girdi. Özellikle stablecoinler (değeri stabil kripto paralar) üzerine yoğunlaşan ABD’li regülatörler, yasal düzenlemeler üzerinde sıkı bir çalışma yürütüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar