X


İki Uzman İsimden İncelemeler: Bu 7 Altcoin’i Radarınıza Alın!

Kripto para birimlerinde her ne kadar ciddi bir düşüş yaşansa da analistler temel göstergelerin güçlü olduğunu ifade ediyor.
15:26
24 Haziran 2022
Okuma Süresi: 5 Dakika

Kripto para birimlerinde her ne kadar ciddi bir düşüş yaşansa da analistler temel göstergelerin güçlü olduğunu ifade ediyor. Bitwise Asset Management’ta baş yatırım görevlisi olan Matt Hougan, “Kriptoların temelleri daha önce hiç olmadığı kadar güçlü” ifadelerini kullanıyor. Peki, yatırımcılar en çok hangi altcoin’ler ile ilgileniyor ve hangi altcoin’lerin yükseliş potansiyeli daha yüksek?

Ethereum (ETH)

Ethereum piyasa değeri 21 Haziran’da yaklaşık olarak 129 milyar dolar seviyesindeyken yazının yayına hazırlandığı sırada 143 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Bununla birlikte son 24 saat içinde %9 artış kaydeden ETH, yazının kaleme alındığı sırada 1.200 dolardan işlem görüyor.

Analistlere göre ETH önemli bir kullanım durumuna sahip olduğu için yükselişlerde başı çekme potansiyeli taşıyor. Bir akıllı sözleşme platformu olarak tanıdığımız Ethereum’un yerel kripto para birimi ETH’nin kullanım durumuna bağlı olarak yükselebileceği düşünülüyor.

Hougan ise yaptığı açıklamalarda, Ethereum blok zincirinin aslında Apple’ın uygulama mağazası gibi işleyen, ancak Web3’te finans için yeni bir internet olduğunu söylüyor.

Polygon (MATIC)

Start-up’ları ve özel şirketleri analiz eden KingsCrowd’un strateji başkan yardımcısı Vin Narayanan, bazı yatırımcıların Ethereum ağında meydana gelen pek çok gelişme olsa da yatırımcıların MATIC ile daha çok ilgilendiğini ifade ediyor. Narayanan’a göre geliştiricilerin Ethereum ağında farklı ölçeklenebilir uygulamalar ve programlar oluşturmasına yardımcı olan Polygon’un kripto para birimi MATIC göz önünde bulundurulması gereken altcoin’ler arasında yer alıyor.

MATIC yazının kaleme alındığı sırada 4,8 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip ve 0,59 dolardan işlem görüyor. MATIC’in son 24 saat içinde %17’den fazla yükselmiş olması ise dikkatleri çekiyor.

Monero (XMR)

Bitcoin’den farklı olarak Monero, blok zincirindeki işlemler için kullanılan IP adreslerini gizlemesi ile ön plana çıkıyor. Ancak adreslerin gizlenmesi durumunun zaman zaman kötü niyetli kullanımlara yol açabileceği ifade ediliyor. Bu her ne kadar bir sorun gibi görünse de Narayanan, gizlilik odaklı kripto para birimi yatırımı yapmayı düşünenler için XMR’ın en iyi seçenek olabileceğini ifade ediyor.

XMR yazının yayına hazırlandığı sırada 126 dolardan işlem görüyor ve son 24 saatte %8 gibi bir artış yaşadığı görülüyor.

Uniswap (UNI)

Uniswap, bir kripto paradan çok, aslında bir kripto para borsası olarak tanımlanabilir. Ancak, merkezi borsalardan farklı olarak Uniswap, merkezi olmayan bir uygulama. Bu, borsayı kontrol eden tek bir kişi olmadığı anlamına geliyor. Bunun yerine, Ethereum ağı üzerine kurulu Uniswap, emir defterleri veya başka herhangi bir merkezi aracı gerektirmeyen eşler arası işlemlere izin vermek için otomatik bir likidite havuzu kullanıyor.

Hougan, Uniswap’ı “DeFi altyapısının büyük bir çekirdek parçası” olarak adlandırıyor. Uniswap’in yerel kripto para birimi olan UNI yazının yayına hazırlandığı sırada 5,5 dolardan işlem görüyor.

Aave (AAVE)

Narayanan, Ethereum ölçeklendirme ve gizlilik odaklı kripto paralara ek olarak, bir DeFi coin yatırımının da çeşitlendirilmiş kripto portföyü oluşturmanın önemli bir parçası olduğunu söylüyor. Narayanan’ın yakından takip ettiği DeFi token is AAVE. Uniswap’tan farklı olarak Aave, Ethereum dışındaki blok zincirleri üzerinde çalışıyor.

AAVE yazının kaleme alındığı sırada 68 dolardan işlem görüyor ve son 24 saatte yalnızca %1,3 artış yaşadığı görülüyor.

Chainlink (LINK)

Chainlink, bir blockchain oracle olarak tanımlanıyor. Oracle, bir blok zincirini zincirin dışında kalan ek verilerle bağlayan herhangi bir program veya cihaz şeklinde lanse edilebilir. Chainlink’in temel amacı ise akıllı sözleşmeler için zincir dışı veri beslemeleri sağlamak. LINK tokenları da daha sonra bu verileri almak ve biçimlendirmek için Chainlink operatörlerini ödüllendirmek için kullanılıyor.

Hougan, Chainlink’i çok çekici bir fırsat olarak gördüğünü ifade ediyor ve bir sonraki boğa koşusunda LINK’in büyük artış kaydedebileceğini ifade ediyor. LINK yazının kaleme alındığı sırada 7,2 dolardan işlem görüyor.

Decentraland (MANA)

Uzman isimlere göre artış yaşayabilecek kripto para birimleri değerlendirilirken mutlaka metaverse coin’leri de göz önünde bulundurmak gerekiyor.  Kullanıcıların “araziye” sahip olabilecekleri ve üzerinde kendi dijital dünyalarını inşa edebilecekleri sanal bir dünya olan Decentraland’in de bu noktada oldukça önemli olduğu düşünülüyor. Decentraland’in yerele kripto para birimi olan MANA, yazının yayına hazırlandığı sırada en büyük metaverse konumunda ve 0,91 dolardan işlem görüyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolayısıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar