reklamı kapat

ICO Kurucusuna 34 Milyon Dolarlık Dava Açıldı, Karar Emsal Teşkil Edecek

Stox ICO'suna 3,8 milyon dolar yatırım yapan yatırımcı ICO kurucusuna dava açtı.
12:00
11 Şubat 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Stox ICO’sunun kurucusu Moshe Hogeg’e fonları zimmetine geçirdiği iddiasıyla Zhewen Hu tarafından dava açıldı. Hu 3,8 milyon dolar değerinde ETH ile Stox ICO’suna yatırım yaptı. Stox 2017’de toplamda 34 milyon dolar fon topladı.

Stox ICO’su

Hu’nun iddialarına göre toplanan 34 milyon doların 5 milyon doları Augur ya da Gnosis gibi tahmin oyunları platformlarında harcandı. Kalan para ise diğer ICO’lara yatırıldı, bu ICO’lardan bir tanesi de Telegram’dı. Dahası Hogeg kendi Stox token’larını hemen elinden çıkardı ve diğer alıcılar için token değerini düşürdü.

Stox reklamını futbolcu Luis Suarez’e yaptırmıştı, o zamanlar Stox en yüksek fiyatı 2,50 dolara ulaştı. Şu anda ise token’ın değeri sadece 1 cent. Token’ın piyasa değeri 76 milyon dolardan 1 milyon doların altına düştü.

Hogeg’in avukatı iddialara yanıt verdi, ICO whitepaper’ının açıklayıcı ancak bağlayıcı olmadığını dile getirdi. Bir whitepaper’ın yasal bir belge olarak görülemeyeceğini öne sürdü. Hogeg de yatırımcıların yatırım yapmadan önce imzaladıkları sözleşmeyi hatırlattı. Token sahibi olmanın sadece Stox platformunda kullanılabilecek bir araca sahip olmaktan farklı olmadığını belirtti. Hogeg gazeteye yaptığı açıklamada sadece 5 milyon doların Stox’a yatırım olarak girdiği iddiasını yalanladı ve bu davanın bir haraç davası olduğunu söyledi.

Mahkeme Kararı

Diğer yandan Hogeg’e 17 davacı tarafından başka bir dava daha açıldı. Invest.com’un hisse sahipleri Hogeg’in şirketinin 2 farklı başarılı ICO’a rağmen gelirleri paylaşmadığını bunun yerine Hogeg’in parayı kendine aldığını iddia etti.

Hogeg geçtiğimiz yıl milyonlarca dolar harcayarak bir futbol takımı satın aldı. Ek olarak birçok ünlüye para ödeyerek Stox reklamı yaptırıyor gibi görünüyor. Mahkeme şimdi whitepaper’ın ICO düzenleyicisi için bağlayıcı özelliği olup/olmadığına karar verecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.