reklamı kapat

Hoş Geldin Bitcoin 6,25

22:25
11 Mayıs 2020

Uzun zamandır merakla beklenen Bitcoin madencilik ödül yarılanması gerçekleşti. An itibariyle ödül 12,5 bitcoin’den 6,25’e düştü.

Bitcoin madencileri artık her blok bulunduğunda 6,25 BTC kazanacak. Bu durum Bitcoin piyasaya sürülme miktarının %50 azalması anlamına geliyor. Yani artık Bitcoin daha da nadirleşecek.

Geleneksel finans ve fiat para birimlerinde ise bilindiği gibi durum tam tersi, sürekli büyüyen arzın enflasyona yol açtığı ve uzun vadede paranın satın alım gücünü azaltığı bir gerçek.

Bitcoin’in çıkış amacı olarak görülen geleneksel finans sistemine bir alternatif olduğu düşüncesi tam da bu noktada devreye giriyor. Diğer para birimlerinin miktarı yani arzı sürekli artarken Bitcoin’de ise sürekli olarak belirli periyotlarda arzın azalması söz konusu.

Bitcoin giderek nadirleşirken, fiyatı da uzun ve orta vadede olumlu beklentileri karşılayabilir; çünkü geçtiğimiz yarılanmalardan sonra büyük yükselişler yaşandı. Bu yarılanma sonrası da benzer bir durum bizi bekliyor olabilir.

Öte yandan yarılanmanın yarattığı baskı bittiği için piyasa artık saf bitcoin değerini fiyatlayacak. Çünkü yarılanmanın yarattığı yükseliş beklentisi gerçekleşmediği için tam tersi düşüş baskısı büyük ölçüde kendini hissettirmişti.

Bu baskının bitimiyle birlikte önümüzdeki aylarda covid krizinin de sonlanmasıyla yeni yükseliş trendleri yaşanabilir.

Bitcoin için yeni bir dönem böylece başladı!

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.