reklamı kapat

Güney Kore’nin Altıncı Büyük Borsası Yöneticileri Yolsuzluk Suçundan Gözaltına Alındı

5 Nisan 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Güney Kore Merkezli CoinNest borsası kurucu ortağı ve CEO’su Kim Ikh-wan ve bazı üst düzey yöneticiler zimmetine para geçirme ve dolandırıcılık suçlarından 5 Nisan’da Seul’de gözaltına alındı.

Yetkililer, şüphelilerin, milyarlarca won değerinde kripto parayı kişisel hesaplarına taşıdıklarını iddia ediyor. CoinNest 500.000 kayıtlı kullanıcısıyla Güney Kore’nin en büyük altıncı büyük borsası konumunda. Kore Blockchain Topluluğu ise CoinNest’in üyelikten çıkartılıp çıkartılmamasını belirlemek için soruşturmayı dikkatle takip ediyor. Geçtiğimiz yıl Haziran ayında açılan borsa, Bitmain gibi büyük Çinli yatırımcılar tarafından destekleniyor.

Değeri 100 milyar wonun üzerinde olan borsanın geleceği şimdi merak konusu. Mart ayında yerel mali düzenleyiciler ve istihbarat servisleri tarafından operasyon gerçekleştirilen 3 borsadan biri olan CoinNest’in denetimi sırasında “Şüpheli para transferleri” tespit edildi. Yöneticilerin tutuklanıp tutuklanmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Aralık 2017’de Güney Kore Hükümeti anonim kripto para ticaretini yasaklamıştı. Japonya ise kripto para borsaları üzerindeki sıkı denetimlerine devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER