X

Grayscale BTC, ETH ve LTC Yatırımcılarına Kötü, XRP Yatırımcılarına İyi Haber Verdi

Grayscale bazı fonlara yatırımları durdurdu.
22:58
21 Aralık 2020

Kripto para sektörünün en büyük şirketlerinden olan Grayscale, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Litecoin (LTC) yatırımcılarına kötü haber verirken XRP yatırımcılarını dolaylı yoldan sevindirdi. Milyarlarca dolarlık BTC ve ETH aldığı, daha sonra bunları kurumsal yatırımcılara sattığı bilinen Grayscale, internet sitesindeki bilgilere göre belirli fonlara yatırım yapılmasını durdurdu.

BTC, ETH, LTC, ETC ve BCH Fonları Askıda

Grayscale’in internet sitesine bakıldığında Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ethereum Classic ve Bitcoin Cash fonlarına yatırım yapmanın geçici süreliğine durduğu belirtiliyor. Bunun sebebi tam olarak açıklanmasa da sosyal medyadaki iddialar Grayscale’in artık yeterince BTC, ETH, LTC ve ETC alamadığına işaret etmekte.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Toplam piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para birimi XRP’nin alımları ve XRP fonuna yatırım ise hala aktif. XRP’nin yanı sıra Zcash ve Horizen fonlarına yatırım da şu an için açık. Önde gelen kripto paralara yatırımın durdurulması ve şu an top 10 içerisinden sadece XRP’nin fonda yatırıma açık olması yatırımcılar için bir hayli olumlu. Kurumsal yatırımcılar daha fazla alım için bastırırken Zcash ve Horizen yerine oyunu ve parasını XRP’den yana kullanabilir.

XRP Yatırımı Hala Açık

Minimum XRP yatırımının 25.000 dolar olması ise aslında böyle bir yatırım akımının başlaması durumunda fiyatın nasıl sert bir şekilde yükselebileceğini ortaya koymakta. Grayscale aslında dönemsel olarak da kripto para tröst fonlarını kapatması ile biliniyor. “Özel fonlama” yapmak için ara ara fonlara yatırım yapmayı kapatan Grayscale, bu esnada yatırımcıların aldıkları hisseleri başka yatırımcılara satmasına izin veriyor.

Grayscale yatırımcıları bu fona yatırım yaparken gerçek kripto para değil, gerçek kripto paralara endeksli hisse senedi alıyor. Böyle dönemlerde ise yatırımcıların bir süre kilitli olan hisselerini satabildikleri biliniyor. Grayscale’in tam da bu dönemin sonlarında yeni alımları dondurduğu daha önceki dönemlerde de görülmüştü.

Bu Durum Fiyatları Nasıl Etkiler?

Normal şartlarda kurumsal kripto para yatırım hisselerinin satılması ilgili kripto paraların değerlerinde düşüş getirebilir. Ancak Jarvis Labs tarafından yayınlanan araştırmada, hisse satışlarının devamına gelen olayın fiyatı yükselterek dengelediği belirtiliyor. Grayscale, dondurma sürecinin devamında yeni hisse satışına başlıyor ve bunun için daha fazla ilgili kripto para alımı yapıyor. Yani bu haber ilgili kripto paralar için kısa vadede olumsuz, uzun vadede ise nötr etkiye sahip.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar