Glassnode Kritik Raporu Açıkladı: “Bitcoin’de (BTC) Geçiş Aşaması!”

Glassnode, Bitcoin'de (BTC) güncel verilerin neler olduğunu ve kripto para birimini nasıl bir fiyat hareketi beklediğine dair bir rapor açıkladı!
23:45
7 Mart 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Veri analitik şirketi Glassnode, son raporunda Bitcoin’in (BTC) zincir üstü performansını analiz ederek fiyat hareketlerinin önceki ayı piyasası diplerine benzediğini gözlemledi.

Glassnode Verileri!

Ünlü veri sağlayıcıya göre Bitcoin’in 22.199 dolara kadar düşmesi, önemli fiyat seviyelerinin yanı sıra gerçekleşti. Bunların ise önceki döngüden daha eski holder’lara ve 2018 döngüsünden beri aktif olan balina varlıklarıyla ilgili olduğu ve bu durumda onu oldukça önemli kılabileceği belirtiliyor.

Glassnode, BTC’nin net gerçekleşmemiş kâr/zarar metriğini (NUPL) değerlendirerek açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Piyasanın mevcut durumunun makul şekilde bir ayı piyasasının sonraki aşamalarında yaygın olan bir geçiş aşamasına benziyor.

NUPL metriği, BTC holderl’larının mevcut konumda gerçekleşmemiş kazanç veya kayıp yaşayıp yaşamadığını belirleyebilir. Yatırımcılar tarafından tutulan tüm BTC’lerin ortalama satın alma fiyatını mevcut piyasa fiyatıyla karşılaştırır. Piyasa fiyatı daha yüksekse, net gerçekleşmemiş kar, piyasa fiyatı daha düşükse, net gerçekleşmemiş zararı gösterdiği söylenebilir.

BTC’de Ayı Sezonu!

Glassnode’a göre NUPL’ın haftalık ortalaması, Ocak ayının ortasından bu yana net gerçekleşmemiş kayıp durumundan pozitif duruma geçti. Bu durum tipik BTC holder’larının mevcut konum itibariyle piyasa değerinin yaklaşık %15 oranına kadar net gerçekleşmemiş kâra sahip olduğunun bir işareti olabilir ve önceki ayı piyasalarındaki geçiş aşamalarına benzer.

Bununla birlikte Glassnode, kayıpları açıklayan NUPL’ın düzeltilmiş versiyonunun piyasanın başa başnoktasının sadece biraz altında olduğunu gösterdiği konusunda uyardı. Basitçe söylemek gerekirse, mevcut durum hala bir ayı piyasası bölgesinde olarak kabul edilebilir. NUPL metriği dışında “geçiş aşamasının” bir başka göstergesi de piyasaya yeni para girişi. Glassnode, BTC’nin transfer hacmi metriğini de değerlendirdi ve kripto para biriminin aylık transfer hacminin Ocak başından bu yana %79 artarak günde 9,5 milyar dolara ulaştığını raporladı. Aslında, rapor bunu büyümenin olumlu bir işareti olarak nitelendirilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar