X


FTX Kurucusu Terra UST Hakkında Konuştu!

SBF, son yaşanan olayların ardından bu 3 farklı şeye dikkat çekti. FTX CEO'sunu endişelendiren şey ne?
21:16
12 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

En büyük kripto para borsalarından biri olan FTX’in kurucusu Samuel Bankman-Fried (SBF) son gelişmeleri değerlendirdi. Bugünlerde herkesin gündemin Terra UST’nin tetiklediği kripto para çöküşü var. Son yaşananlar stablecoinlerle alakalı bazı soruları da gündeme getirdi. Peki SBF son gelişmeleri nasıl değerlendiriyor?

FTX Kurucusu ve Terra UST

FTX kurucusu Samuel Bankman-Fried, bugün erken saatlerde stablecoin’lerin nasıl farklı anlamlara gelebileceğine dair birkaç paylaşım yaptı. Sosyal medya hesabı üzerinden örneklerle üç farklı tanımı açıkladı.

Genç kripto milyarderi, “Bunun bir anlamı olabilir: Bir ABD banka hesabında USD ile 1:1 oranında desteklenen stablecoin” bunu mu göreceğiz?

“ABD düzenlemelerinin mevcut taslaklarının ilk adım olarak lisanslamak istediği şey bu.”

Girişimci, “Bir diğeri, likit borç varlıkları, hazineler ve USD ile >= 1:1 destekli stablecoindir” diye eklemeye devam etti. Bunun sıfır olmayan fiyat riski anlamına geldiğini, ancak geri alınabilecekleri için genellikle 1 dolara çok yakın kaldıklarını açıkladı. SBF daha sonra USDT örneğini gösterdi ve bu çöküş sırasında nasıl 1 dolar sabitinin korunduğunu açıkladı.

Genç girişimci tarafından sunulan üçüncü tanım şuydu: çok değişken bir varlık tarafından >= 1:1 destekli stablecoin. Bunların algoritmik stablecoinler olduğunu söyledi. SBF, bu belirli kategori için örnek olarak UST‘yi kullanır.

“Aslında tüm bunlar için aynı kelimeyi kullanmamalıyız. “Algoritmik stablecoinler” dediğimiz şey, fiat destekli stablecoinler gibi gerçekten stabil değil. Daha çok yapılandırılmış ürünlere benziyorlar”.

Stablecoinler ve Regülasyon

SBF, kripto alanındaki insanların bu farklılıkların zaten farkında olmasına rağmen, politika alanında durumun böyle olmayabileceğine inanıyor. Bu konuda açık olmanın gerekli olduğunu da sözlerine ekledi. Kripto para piyasalarını düzenlemek isteyen devletler tarafından son yaşanan trajedinin kötü bir örnek olarak kullanılmasından endişe ediliyor. SBF biraz da bunun önüne geçmek istiyor.

SBF, FTX‘i bir türev borsası olarak üç yıl önce kurdu. Bugün, şirket 32 ​​milyar dolarlık bir değerlemeye sahip. İlginç bir şekilde, SBF, kripto para alanında güvenilir bir figür ve politika yapıcıların ilişki kurmaya daha istekli olduğu biri olarak görülüyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar