X


Fransız Finans Otoritesi Potansiyel Kripto Düzenleme Tekliflerini Yayınladı

Fransa'nın borsa düzenleyicisi Autorité des Marchés financiers (AMF), kripto piyasası için daha fazla gözetim yetkisine yol açabilecek yeni teklifler ortaya koydu.
12:49
14 Temmuz 2021

Fransız borsa düzenleyicisi, kripto pazarını etkileyebilecek daha fazla denetim ve düzenleme isteyen bir dizi teklif yayınladı.

Fransa Regülasyonlar Konusunda Kararlı

Fransa’nın borsa düzenleyicisi Autorité des Marchés financiers (AMF), kripto piyasası için daha fazla gözetim yetkisine yol açabilecek yeni teklifler ortaya koydu. Örgüt, 13 Temmuz’da Avrupa Komisyonu’nun denetimsel yaklaşımlar konusundaki istişaresinin bir parçası olarak ana teklifleri yayınladığını belirten bir bildiri yayınladı.

Teklifler, AMF’nin denetim ve düzenleme açısından ne yapmak istediğine dair geniş bir görüş sunuyor, ancak kripto borsanın önemli bir bölümünü oluşturabilir. Teklifin amacını, Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesine (ESMA) “uyumlu, birleşik denetim sağlamak için daha büyük bir rol vermek, düzenleyici arbitraj olasılığını en aza indirirken eşit bir ticaret alanı sağlamak” olarak tanımladı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Tüm piyasa katılımcıları için eşit bir ticaret alanı yaratmak, düzenleyici arbitrajı en aza indirmek ve AMF’nin önerisinde dört ana eylem noktası sıralamaktadır. Bunlardan biri, yeni düzenlenmemiş faaliyetler ve “sınır ötesi yapıları veya sistemik etkileri nedeniyle belirli varlık ve faaliyet kategorilerinin” ESMA içindeki merkezi denetimidir. Burada bahsedilen kripto para piyasası olabilir.

Bu yılın başlarında AMF, kara para aklama ve terörle mücadele finansmanı çerçevesini güçlendirmek amacıyla genel yönetmeliğini değiştirdi ve politikasını güncelledi. Aynı zamanda, İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesi gibi, halkı kripto piyasası hakkında uyardı, ancak AMF özellikle kripto para platformlarından bahsetti.

Avrupa Kripto Pazarını Düzenlemek İstiyor

ABD, İngiltere, Kanada, Güney Kore, Japonya ve Çin’in yanı sıra AB üyeleri şu anda kripto piyasasına nasıl düzenleme getirileceği üzerinde çalışıyor. Piyasa, yetkililerin gözetim konularını ele almaktan başka seçeneği olmadığı bir durum haline geldi. Avrupa Merkez Bankası’ndan Christine Lagarde, bitcoin için küresel düzenleme çağrısında bulundu.

Bu ülkeler gibi, Avrupalı ​​yetkililer de en yüksek öncelikli hedeflerden biri olduğu bilinen Binance gibi büyük borsalara bakıyor. Her bir ülke kendince farklı kurallar getirdiği için bu konuda net bir uzlaşıya varılması çok zor görünüyor.

Avrupalı ​​düzenleyicilerin, menkul kıymet kurallarının olası bir ihlali için Binance’deki kripto paraları inceledikleri bildiriliyor. Binance, kripto parların bir prospektüse ihtiyacı olmadığını savundu. Borsa ayrıca, kontrolü dışındaki olayları gerekçe göstererek büyük Avrupa ödeme ağı SEPA için ödemeleri askıya almak zorunda kaldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar