X


Fransa Merkez Bankası Kripto Regülasyonları İçin Vakit Daraldı Diyor!

Fransa Merkez Bankası Başkanı kripto para regülasyonları konusunda Avrupa Birliğini geç kalmakla suçluyor.
23:33
29 Haziran 2021

Başkan Francois Villeroy de Galhau en kısa süre içinde kripto paralarla ilgili düzenlemelerin yapılması gerektiğini düşünüyor. Galhau kripto para düzenlemeleri için vaktin daraldığını söylerken bazı endişelerini de dile getiriyor. İngiltere’den katı düzenlemelerin Fransa’ya sıçrama ihtimali kripto para yatırımcılarını endişelendiriyor.

Fransa Kripto Paraları Acilen Düzenlemeli

BFM Business raporları Başkan Galhau kripto para düzenlemeleriyle ilgili artık daha net ve hızlı adımlar atılması gerektiğini düşünüyor. Regülasyonlar konusunda Fransa’nın ve Avrupa’nın yavaş kaldığını düşünen Merkez Bankası Başkanı Galhau her geçen günün riski daha fazla artırdığını söyledi.

Avrupa’nın parasal egemenliğinin ancak güçlü kripto regülasyonlarıyla devam edeceğine inanan Galhau “Emin olun vaktimiz daralıyor, fazla zamanımız kalmadı. Bu düzenlemeleri yapmak için bir veya iki yılımız kaldı” diyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Avrupa Birliği Dijital Euro Planını Hızlandırmalı

Fransa Merkez Bankası Başkanı Villeroy birliğin Dijital Euro için çalışmalarını hızlandırması gerektiğini söyledi. Avrupa’nın bu konuda hızlı adımlar atmaması halinde yarışın gerisinde kalacağını düşünen Villeroy Euro’nun güç kaybetmesinden endişeleniyor.

Parasal egemenliğimizin yıkıma uğramasına tahammül edemeyiz bunun için gerekli önlemleri almalı ve çalışmaları hızlandırmalıyız diyen Başkan kripto para piyasalarındaki oynaklığa da dikkat çekiyor.

Fransa Merkez Bankası Jura isimli bir CBDC deneyini yaklaşık 20 gün önce duyurmuştu. Fransa ve İsviçre Ortak CBDC testini Jura projesiyle bir adım ileriye taşıdı.

Fabio Panetta da yakın zamanda yaptığı bir açıklamada Dijital Euro’nun Avrupa Birliğini, kripto para birimlerinin etkisinden kurtarabileceğini söylemişti.

Avrupa Ülkeleri ve Kripto Regülasyonlar

Birliğe bağlı ülkelerin politikaları son derece farklı ilerliyor. Örneğin İsviçre ve Almanya daha yapıcı kripto para politikaların benimserken diğer ülkeler temkinli, kısıtlayıcı düzenlemelere gidiyor.

İngiltere ise ülkede hizmet veren tüm kripto para borsalarını FCA aracılığıyla kıskaca alıyor. Binance dahil tüm borsaları “yasa dışı” şekilde hizmet vermekle suçluyor.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından yakın zamanda alınan tavsiye kararı bölge ülkelerinin regülasyonlar konusunda geniş kapsamlı çalışmalar yapması gerektiğini söyledi. Birliğin CBDC çalışmaları konusunda ortak projeleri devam etse de aynı iş birliğinin regülasyonları başlığında olmadığını (şu an için) rahatlıkla söyleyebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar