X

“Finansal Gelecekte Kripto Paralar Olmayacak!”

İngiltere Merkez Bankası (BoE) kıdemli danışmanı kripto paraların geleceğin finans dünyasında yer almayacağını düşünüyor...
16:00
22 Ocak 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’ndan yapılan bir canlı yayında IMF, küresel ekonomik büyümenin üç yılın en düşük seviyesinde olduğunu ve oranın %3,5’te kaldığını açıkladı. İngiltere Merkez Bankası (BoE) kıdemli danışmanı Huw van Steenis de IMF’in finansın geleceği konusundaki incelemelerine liderlik yapıyor. Dikkat çekici nokta ise Steenis, finansın geleceğinde kripto paraların olmayacağını savunuyor…

Dijital dönüşüm hızlanmalı

Morgan Stanley ve Schroders gibi önemli finansal kurumlarda kariyerini tamamlayan ve bu alanda oldukça tecrübeli olan Steenis, şu anda da İngiltere’nin 5-10 yıl sonraki finans geleceğine liderlik yapıyor. Amacı ise İngiltere’yi ileriye dönük “canlı bir finans merkezi” haline getirmek.

Steenis Bloomberg’e verdiği röportajda, öncelikli listesinin en başında ödeme sistemlerinin ve dijital dönüşümün yer aldığını dile getirdi. Danışmana göre bu konuda asıl iş bankalara düşüyor. Bankalar fintech’ten gelen tehditlere hızlı bir şekilde uyum sağlamak zorunda. Bankaların teknoloji bütçelerinin yalnızca %25’ini dijital dönüşüme ayırdıklarını ifade eden Steenis, bu oranın yükselmesi gerektiğini de vurguluyor.

Kripto paralar tehdit mi?

Bunların yanında Steenis, fintech’in ve kripto para birimlerinin ekonomik istikrar için ciddi bir tehdit olup olmadığı ve merkez bankalarının bu konudaki tutumunun nasıl olması gerektiği sorusuna şu şekilde cevaplıyor:

Kripto para birimleri hakkında çok da endişeli değilim. Finansal hizmetlerin temel testlerinde başarısızlar. Borsalar için iyi birer araç değiller, değerlerini koruyamıyorlar ve yavaşlar… Şimdilik böyle ama yine de kripto paralar birer tehdit…

BoE’nin zorlandığı konu

BoE’nin en çok zorlandığı konulardan birinin düzenlemeler olduğunu dile getiren danışman, bu konuda kripto paralara küçük bir ayrıcalık tanıyor. Özellikle yeni araçların bankacılık sisteminde nasıl düzenleneceği konusunda eksik kaldıklarını da ekliyor.

Öte yandan Stannis, volatilite gibi zorluklardan dolayı bu yeni kaynakların riskli olabileceğini söylese de “endişe listesinde” üst sıralarda yer almadıklarını da belirtiyor.

Ancak Stannis’in aksine IMF geçtiğimiz ekim ayında yayımladığı bir raporda kripto paralara değinmiş ve uluslararası finansal sistemin bu yeni varlık sınıfından etkileneceğini belirtmişti.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar