X


Filipinler Merkez Bankası Kendi Dijital Parasını Piyasaya Sürecek

Filipinler de kendi dijital parasını piyasaya sürecek.
13:41
29 Temmuz 2020

Bloomberg tarafından bugün aktarılan bir habere göre, Filipinler Merkez Bankaıs (BSP), kendi dijital para birimini piyasaya sürmek için ilk  adıma geçiş yaptı. Merkez bankasının dijital para birimlerini ve bunun mali politikaya olan etkilerini araştırmak için komite oluşturduğu ve çalışmalara başlandığı belirtiliyor.

Merkez Bankası Başkanı Benjamin Diokno konu hakkında yaptığı açıklamada herhangi bir sonuca varılmadan önce komitenin aldığı kararların değerlendirmeye alınacağını ifade etti. Grubun ilk araştırma sonuçlarını önümüzdeki ay açıklayacağı biliniyor.

Dijital Para, İtibari Paranın Yerine Geçmeyecek

Diokno, dijital para furyasının devamlı olarak büyüdüğünü ve arttığını belirtirken itibari paralara olan talep azalmasının bunların biteceği anlamına gelmediğini vurguladı. Filipinler içerisinde de itibari paralara yönelik taleplerin azaldığını belirten Diokno, yine de bunların her zaman sektörde olacağını vurguladı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Dijital paranın piyasa sürülmesinde blockchain teknolojisinin etkili olduğunu belirten Diokno, daha önce de Filipinler Hazine Bakanlığı tarafından başlatılan blockchain tabanlı bir girişime övgüler dizdi. Söz konusu blockchain girişimi direkt olarak tahvil dağıtımını hedefleyip bunları dijital olarak yapmayı amaçlıyor.

Aslında dijital para piyasaya sürmeyi hedefleyen kurumlar sadece merkez bankaları ile sınırlı değil. Dünyanın en büyük beşinci bankası da geçtiğimiz günlerde kendi dijital para birimini piyasaya süreceğini açıklamıştı. Kripto para sektörünün Çin ve diğer ülkelerin dijital paralarından nasıl etkileneceği ise hala tam olarak bilinmiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar