X


Fidelity Raporu: Bitcoin’i (BTC) Erken Dönem Benimseyen Ülkeleri Neler Bekliyor?

Yeni raporunda Fidelity, Bitcoin'i erken dönem benimseyen ülkelerin, emsallerine kıyasla daha avantajlı bir konumda olacağını yazdı.
12:30
17 Ocak 2022
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Finansal hizmetler devi Fidelity, hazırladığı yeni raporunda lider kripto para birimi Bitcoin‘i erken dönem benimseyen ülkelerin diğerlerine kıyasla daha avantajlı bir durumda olacağını yazdı.

Fidelity’den 2022 Yılı Öngörüleri

Yeni raporunda Fidelity, Bitcoin’i erken dönemde benimseyen ülkelerin, emsallerine kıyasla daha avantajlı bir konuma sahip olacağını ifade etti. Raporda genel benimsedeki artışa dikkat çeken Fidelity, mevcut karşıt görüşlerin aksine ileride ülkelerin bir değer deposu olarak rezervlerinde Bitcoin bulundurmak durumunda kalacağını yazdı.

Fidelity ayrıca, 2022 yılına dair de birtakım öngörüler paylaştı. Bu yıl daha çok sayıda ülkenin rezervlerine Bitcoin ekleyeceği yönündeki tahminlerini ifade eden Fidelity, kripto varlıkları yasal çerçevede tanımlayacak düzenlemelerin kritik bir rol oynayacağını da raporuna ekledi.

BTC’yi Resmi Para Birimi Kabul Eden Tek Ülke El Salvador

Rezervlerinde Bitcoin bulunduran tek ülke konumunda olmasa da El Salvador, 2021 yılının Eylül ayında, Bitcoin’i resmi para birimi kabul eden ilk ülke oldu. Orta Amerika ülkesi, bu süreçte rezervlerine kademeli olarak çeşitli miktarlarda Bitcoin ekledi. Bu bağlamda IMF (Uluslararası Para Fonu) başta olmak üzere pek çok küresel finans kurumu, El Salvador’a çok ciddi eleştirilerde bulundu. Üstelik yalnızca finans kurumlarından eleştiri almakla kalmadı, kripto ekosisteminin önde gelen isimlerinden biri olan Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’den de olumsuz tepkiler aldı.

Özellikle burada IMF, Orta Amerika Ülkesine ciddi uyarılarda bulundu. Finansal istikrarsızlık riskine dikkat çeken IMF, raporlarında Chivo cüzdanındaki teknik eksikliklere de değinerek vatandaşların çok büyük mağduriyetler yaşayabileceğini yazdı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar