X


FED’in Açıklamalarının Ardından Bitcoin Yükselişe Geçti

FED yeni kararlarını açıkladı ve ardından Bitcoin yükselişe geçti.
17:00
23 Mart 2020

Bitcoin, bugün Federal Rezerv’in sınırsız miktarda hazine ve menkul kıymet satın alacağı haberinden sonra yükselişe geçti. Yalnızca Bitcoin değil geleneksel piyasalarda da bu haberler sonrasında artışlar gördü.

Bitcoin Yükseldi

Federal Rezerv, varlık alımları için 700 milyar dolar ayırma kararını tersine çevirdi ve bunun yerine şimdi sınır tamamen kaldırıldı. Buna istinaden Amerika, finans piyasasını desteklemek için “sınırsız miktarda Hazine ve ipoteğe dayalı menkul kıymet” satın alacağını açıkladı. FED ayrıca şirketleri desteklemek için 300 milyar dolara varan yeni bir kredi programı üzerinde çalıştıklarını da belirtti.

Bu haberlerin sonrasında lider kripto para birimi Bitcoin olumlu tepki verdi ve fiyatını 6.300 dolar seviyesine kadar çıkardı. Ancak Bitcoin ile beraber geleneksel piyasalar da arttı ve bu durum iki piyasa arasındaki korelasyonun bir kanıtı olarak değerlendirildi.

Bunun yanında her ne kadar FED para basma kararını farklı bir yöne çevirerek değiştirmiş olsa da alınan karar ekonomistler tarafından son bir çaba olarak nitelendiriliyor. Yani dolayısıyla bu karar iyi şeylere de kötü şeylere de gebe olabilir.

Resesyon İhtimali Hala Var

Finansal piyasaların yükselmesine rağmen, ABD ekonomisindeki gerçek ekonomik veriler hala son derece zayıf görünüyor. Örneğin, eski Beyaz Saray ekonomik danışmanı Gary Cohn‘a göre, ABD şu anda etkili bir durgunluk içinde bulunuyor.

Bununla beraber Amerika ekonomiyi ne kadar desteklemeye alışsa da %20’ye ulaşan işsizlik gibi veriler ekonominin oldukça kötü durumda olduğunu gözler önüne seriyor. Dolayısıyla ekonomistler 2008 mali krizinden çok daha büyük bir krizin yaşanabileceğine dikkat çekiyor.

Öte yandan eğer Bitcoin geleneksel piyasalarla beraber tepki vermeye devam ederse 2018 yılındakine benzer bir kripto para piyasasının görülebileceği de belirtiliyor.

Kaynak: Beincrypto

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar