reklamı kapat

FED Son Kozunu Oynadı, Kriptolar Atağa Geçti, Bitcoin%10 Yükseldi

Federal Rezerv artık son koz sayılabilecek ekonomi hamlesini yaptı ve sınırsız hazine tahvili ile menkul kıymet satın alacağını açıkladı.
08:00
24 Mart 2020

Kripto para piyasası şaşırtmaya devam ediyor. Son 24 saat içinde yeşillere bürünen kripto paralarda, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) %10’un, Ethereum (ETH) %6’nın, Tezos (XTZ) %8’in ve Binance Coin (BNB) %7’nin üzerinde artışlar sergiledi. Bu kriptoların yanında tüm coin’lerde dikkate değer artışlar yaşandı.

Artışın Sebebi

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını sebebiyle küresel ekonomi adeta felç olmuş durumda. Tüm dünya devletleri de hem ulusal hem uluslararası ekonomilerini toparlayabilmek için çeşitli adımlar atıyor. Bu adımlar arasında en sert ve agresifleri ise Amerika Birleşik Devletleri’nden geliyor.

Amerika, henüz koronavirüs salgını yokken bile ekonomisinin kötüye gittiğinin farkındaydı ve günlük de olsa kurtuluşu sağlayabilmek için ileride ciddi sebepler doğuracak önlemler alıyordu. Salgın ile birlikte bu önlemlerini daha da agresifleştiren Amerika dün yaptığı açıklamalarda ile son kararlarını açıkladı.

Federal Rezerv (FED), daha önce yaptığı açıklamalarda 300 milyar dolar değerinde kredi genişlemesi ve 700 milyon dolar değerinde varlık alımı yapacağını açıklamıştı. Dün yapılan açıklamalarda rakamlar ortadan kalktı ve “gerektiği kadar” hazine tahvili ve konut kredisine dayalı menkul kıymet alımı yapacağı belirtildi. Konut kredisine dayalı menkul kıymetlerin içinde ticari konut kredisinin de olacağı eklendi.

Bunun yanı sıra geleneksel piyasalar FED’in bu açıklamalarının hemen ardından olumlu tepki verse de ilerleyen saatlerde yeniden düşüşe geçti. Dow Jones vadelileri haberin ardından yüzde 2.4, S&P 500 vadelileri yüzde 2.5 ve Nasdaq vadelileri yüzde 3.1’lik artışlar sergiledi.

Geleneksel piyasalarla beraber Bitcoin’in de artışa geçmiş olması yatırımcıların ve analistlerin, “geleneksel piyasa/kripto para piyasası korelasyonu devam ediyor” şeklinde düşünmelerine sebep oldu. Ancak anlık artışın ardından geleneksel piyasalar düşerken Bitcoin yükselişine devam etti.

Bitcoin ve Kriptolar

Dün sabah saatlerinde 5.750 dolar seviyelerini gören Bitcoin bahsi geçen haberlerin ardından 6.600 dolara kadar fiyatını yükseltmeyi başardı. Yazının yayına hazırlandığı sırada ise lider kripto para birimi 6.460 dolar seviyesinden işlem görüyordu.

Öte yandan yalnızca Bitcoin değil, neredeyse tüm kripto para birimlerinde gözle görülür artışlar olduğu hemen fark ediliyor. Coinmarketcap verilerine göre genel itibari ile kripto paralarda %5’in üzerinde artışlar olduğu görülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun
ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.