FED Açıklaması Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek? Saatler Kaldı!

FED açıklamasının kripto paralar üzerinde nasıl bir etkisi olacak?
19:58
15 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) bu akşam gelecek FED açıklamasının da etkisiyle gün içinde 47.000 doların altında kaldı. FED faiz kararını açıklayacak ve sadece yarım saat sonra Başkan Powell konuşacak. Burada yapacağı açıklamalar, yeni varyantla ilgili beklentileri son derece önemli. Eğer kripto paralar ve regülasyonlarla alakalı açıklamalarda da bulunursa bu durum piyasayı direkt olarak etkileyecektir.

Bitcoin (BTC) ve FED

Gece boyunca 48.000 dolarlı seviyeleri aşan fiyat açıklamalar öncesinde %3 aşağı düştü. Gece 00:00’dan sonra yaşanan CoinMarketCap veri hatası aniden tüm piyasayı kentrilyon seviyelerindeymiş gibi gösterdi. Birçoğumuza komik gelse de yaşanan bu fiyat hatasının botları ve bazı yatırımcıları etkiledi, bu yüzden Bitcoin’in 49.000 dolar sınırına dayandığı konuşuluyor.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), faiz oranları, enflasyon ve varlık alımının azalmasına ilişki açıklamasını saatler sonra yapacak. Analistlerin önemli bir kısmı FED’in bu dönemde şahin bir duruş sergileyeceğini düşünüyor. FED’in yaklaşımının daha az liberal hale gelmesi durumunda kısa vadede risk içeren varlıkların yani özellikle kripto para piyasalarının daha fazla negatife dönmesi bekleniyor.

Kripto Yatırımcıları Dikkat!

Önceki toplantıları takip ettiyseniz açıklama saatlerinde marjin işlemlerden uzak durmanın faydalarını da muhakkak biliyor olmasınız. Bir önceki toplantıda önce short sonra da long pozisyonlar tasfiye edilmiş ve tam bir kıyım yaşanmıştı. Bu akşamki açıklamalar sırasında da benzer bir durum yaşanabilir ve her iki senaryoda da kaybeden siz olabilirsiniz.

Geleneksel piyasalar da benzer şekilde gün içinde yön tayin edemedi ve S&P 500 gün içinde %0.22 düştü.

Son çeyrekte yaşanan bu kayıplar 2022’nin ilk çeyreği için büyük bir ralliye zemin hazırlayabilir. Kısa vadede görünüm düşüş eğilimli olsa da Ocak itibariyle popüler analistlerin beklentileri yüksek görünüyor.

Rekt Capital son geri çekilmelerle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Yıllar içinde BTC, Boğa Piyasalarında birçok kez %30-40 oranında geri çekildi. Aslında, BTC geçen Mayıs ayında -%53 oranında geri çekildi yani bugünlerde yaşadığımız şey (-%38) bir felaket değil”.

Piyasa değerine göre ilk on kripto para biriminden Solana (SOL) hariç tümü günlük zaman dilimlerinde hafifçe kırmızıda kaldı. Tesla tanıtımından yeni çıkan Dogecoin (DOGE), %25’lik kazancının yaklaşık yarısını koruyabildi.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar