X


EURO 2020’den Önemli Ethereum Ortaklığı!

AlphaWallet, EURO 2020 biletlerini blockchain'e aktaracak.
13:00
29 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın en büyük futbol etkinliklerinden birisi olarak görülen Avrupa Futbol Şampiyonası‘nın 2020 yılında yapılacak turnuvası için (EURO 2020) Ethereum (ETH) tabanlı AlphaWallet ile önemli bir ortaklığa imza atıldı.

Blockchain teknolojisinin kullanımı günden güne daha ileri bir seviyeye taşınıyor ve EURO 2020 örneği de bu tezi destekliyor. Cryptonomist kaynağının aktardığı habere göre, tokenleştirme firması AlphaWallet ile UEFA arasında ortaklık anlaşması sağlandı. AlphaWallet, Ethereum entegrasyonu ile beraber 20.000’e yakın token’i turnuva biletlerini destekleyen özel bir blockchain ağına yerleştirecek.

Dijital etkinlik biletlerini, blockchain tabanlı tokenleştirilmiş biletlere çevirmeyi hedefleyen AlphaWallet CEO’su Victor Zhang, bunun büyük bir adım olduğunun altını çizdi. 20.000’e yakın kullanıcının haberleri bile olmadan blockchain teknolojisinden faydalanacağını da açıklayan CEO, kullanıcıların biletlerinin çoktan blockchain’e aktarılıp güvenceye alınmış olacağını belirtti.

Blockchain İçin Yeni Kullanım Alanı

Ethereum tabanlı cüzdan uygulaması 2018 yılı FIFA Dünya Kupası etkinliğinde bu tokenleştirilmiş bilet sistemini çoktan denemişti. Şirket o tarihlerde dolandırıcılık, sahtecilik ve bu piyasadaki regülasyon eksikliklerine çare olmayı denedi ve görünüşe göre bunda başarılı oldu. Biletlerin Ethereum blockchain ağı üzerinde satılacağını aktaran CEO, biletin orijinalliğinin ise anlık olarak doğrulanacağını ve eşler arası alışverişin güvenli kılınacağını da aktardı. Bilet alan kişi bunu daha sonra satmak isterse de bunu aynı bir kripto para transferi gibi yapabilecek.

Zhang 2019 yılında 941.400.000 dijital biletin piyasaya sürüldüğünü vurguladı ve bunun blockchain için önemli bir adım olduğunu açıkladı. Daha önce 2018 dünya kupasında Bitcoin kullanımı da görülmüştü. 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar