reklamı kapat

Ethereum’un En Büyük Sorununa Çözüm Arayışları

ETH geliştiricileri işlem ücretleri sorununa çözüm aramaya devam ediyor.
09:48
5 Eylül 2020

Ethereum’un (ETH) başı son zamanlarda işlem ücretleri ile dertte. Çünkü işlem ücretleri her geçen gün yeni rekorlar kırıyor ve şimdilik buna bir çözüm bulunabilmiş değil. Bu sebeple Cuma günü Ethereum geliştiricilerine bir çağrı yapıldı ve işlem ücretleri konusunda görüşler alındı.

ETH İşlem Ücretleri

Cuma günü yapılan görüşmelerde gündemde işlem ücretleri vardı. Bağımsız bir Ethereum araştırmacısı olan Alexey Akhunov, gas token’larının varlığı ve fiyatları normalden nasıl daha yükseğe çıkarabilecekleri hakkında yaptığı bir yorumla görüşmeleri başlattı.

Araştırmacı mempool’un, bu token’ları basmak için belirli bir gas fiyatı teklif eden işlemlerle sık sık doldurulduğunu vurguladı. Ancak ona göre, gas emirlerinin kolayca iptal edilememesi, herhangi bir düşüşte varsayılan olarak satın alınması nedeniyle fiyatların yapay olarak yüksek kalacağı anlamına gelebilir.

Akhunov, ETH gas token’larının temelini oluşturan geri ödeme mekanizmasını ortadan kaldırmaya yönelik bir teklif ortaya çıkarken, gas token’ı basımının fazlalığını mevcut gas kullanımının yalnızca yaklaşık %2’sini oluşturabileceğini kabul etti. Bu olabilecek herhangi bir olumsuz katkının boyut olarak sınırlı olabileceğini düşündürüyor. Ancak bu mekanizmayı ortadan kaldırmak için seçenekleri resmi olarak tartışmadan önce daha fazla veri bulması gerektiğini söyledi.

Çözüm Önerileri

Geri kalan konular ise işlem ücreti açısından daha az acildi. Bunlardan biri, Ethereum‘un kurucu ortağı Vitalik Buterin ve çekirdek geliştirici Martin Swende tarafından desteklenen ve yeni tanıtılan bir EIP’yi içeriyordu.

EIP-2929 olarak sunulan teklif, belirli depolama işlemleri için gas maliyetlerini önemli ölçüde artırıyor. Ancak bu, olası Denial of Service saldırılarına karşı bir koruma olarak yapılıyor ve değişikliğin özellikleri, bazı işlemlerin aslında daha ucuz hale gelebileceği anlamına geliyor. Yine de Akhunov, bu önerinin gerektirdiği daha karmaşık değişikliklerin ve muafiyetlerin bazılarına şüpheyle yaklaştı ve daha ince noktalar üzerinde tartışmaya devam etmeyi önerdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.