reklamı kapat

Ethereum’dan (ETH) Büyük Artış, Etki Eden Faktörler Neler?

Ethereum son bir hafta boyunca önemli ölçüde değer kazandı.
5 Ocak 2019
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Kripto para piyasasının en popüler altcoin’lerinden Ethereum (ETH) geçtiğimiz hafta boyunca göz dolduran bir performans sergiledi. Geçmişte Ripple ağının XRP’sine kaptırdığı lider altcoin’lik koltuğunu bu performansın ardından yeniden kazanan ETH, 4 Ocak Cuma gününü de yaklaşık %7’lik bir artışla tamamladı. Peki bu artışa etki eden unsurlar neler?

CCN adlı kripto para haber sitesinin yazısına göre Ethereum fiyatı geçtiğimiz yedi gün boyunca 117 dolardan 159 dolara kadar yükselerek haftalık bazda %35’e yakın oranlı bir artış kaydetti. Bu performans ETH’yi haftanın en başarılı kripto varlıkları listesine sokarken yatırımcıyı da büyük ölçüde mutlu etti.

Lider altcoin’in artışına çeşitli faktörlerin etki etmiş olabileceği ifade ediliyor. Bu faktörlerden en çok konuşulanı ise yaklaşan Constantinople fork’u. Birçok piyasa analistine göre Ethereum geliştiricilerinin Ocak ayının 14’ü ile 18’i arasında uygulamayı düşündüğü bu fork, fiyatı olumlu şekilde etkilemiş olabilir. Bilindiği üzere söz konusu fork’un ardından Ethereum ağında faaliyet gösteren madencilere verilen blok ödülleri 3’ten 2’ye düşürülecek. Sonuç olarak da dolaşımdaki Ethereum miktarı uzun vadede giderek azaltılacak.

Dünyada faaliyetlerine devam eden başlıca kripto para borsaları yaklaşan Ethereum fork’una destek verdiklerini açıkladı. Ayrıca Ethereum topluluğundaki büyük bir çoğunluk da Constantinople hard fork’una destek veriyor. Bu da geliştiriciler arasında herhangi bir ikiliğin oluşmayacağı anlamına geliyor. Tüm bu gerçeklerin ardından istikrarlı bir imaj çizen ETH’nin fiyatı yükselse de ağdaki kullanımının o kadar da fazla olmaması dikkat çekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.