X


Ethereum’da Yine Hayal Kırıklığı: ETH 2.0 Son Adımda Tökezledi!

Ortaya çıkan son bilgilere göre, Ethereum son adımda yine tökezledi. 
07:56
30 Eylül 2020

Yalnızca 3 gün piyasada kalacak olan ve Ethereum 2.0 güncellemesinin bir “kostümlü provası” olarak nitelendirilen Spadina test ağı dün piyasaya sürüldü. Ortaya çıkan verilere göre Ethereum’da (ETH) yine hayal kırıklıkları yaşandı ve Spadina’da bazı teknik sorunlar çıktı.

Bir Teste Daha İhtiyaç Olacak

Sorunların yaşanmasının ardından açıklamalar yapan geliştirici Danny Ryan Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmeden önce en az bir teste daha ihtiyacı olacağını dile getirdi.

İkinci en büyük Blockchain ağı olan Ethereum’da proof-of-work consensus algoritmasından proof-of-stake algoritmasına geçiliyor. Böylece daha düşük işlem ücretleri ve daha hızlı çalışan bir ağ ile Ethereum’un yoluna devam etmesi hedefleniyor. Spadina da genesis bloğun oluşturulmasının denenmesi için bir test ağı olarak tanıtıldı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra aslında halihazırda ve çalışır durumda olan bir test ağı bulunuyor: Medalla. Ancak Spadina bu ağdan ayrılıyor ve Medalla’nın başlangıcının test edilmesini sağlıyor. Yapılan açıklamalara göre Spadina, genesis bloğun oluşumunu test ediyor ve bu çok büyük önem taşıyor. Çünkü proof of stake çalışmaya başlamadan önce en az 16.384 “doğrulayıcı” node ağı çalıştırıyor olmalı ve toplu olarak yarım milyondan fazla ETH yatırılmış olmalı.

Spadina Başarısız Oldu

Her ne kadar Spadina, iyileştirme için çeşitli alanlar olduğunu ortaya çıkarmış olsa da  Prysm Labs’ın da değindiği gibi yaşanan karışıklıklar ve özellikle para yatırma konusunda pek de hoş bir görünüm oluşmadı. Ryan ise konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “İstemci sürüm sürecindeki küçük hatalar bu sorunu daha da kötüleştirdi.” ifadelerini kullandı.

Yani tüm bu bilgilere bakıldığında test ağında Blockchain doğru bir şekilde başlatılamadı. Ancak Prysm Labs, bu sorunların üstesinden gelmenin zor olmayacağını ifade etti ve “Kesinlikle ilgili sorun kritik bir hata veya fikir birliği hatası değil, daha ziyade bir sürümle düzeltilebilen yapılandırma parametrelerinden kaynaklanan bir şeydi.” açıklamasını yaptı.

Yeni Kostümlü Prova: Zinken

Yapılan açıklamalara göre Ryan ve ETH 2.0 testinden sorumlu diğerleri, önümüzdeki hafta sonu Zinken olarak bilinen başka bir kostümlü prova planladılar.

Bunun başarılı olması için Ryan, testnet katılımcılarının oyunlarını geliştirmeleri gerektiğini söyledi ve katılımcıların “genesis’i ciddiye almalarını, ilk 24 saate dikkat etmelerini ve gerekirse node yükseltimine gitmelerini” istedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar