f Ethereum'da Grafik İncelemesi: Fiyat Trendi ve Önemli Destek/Direnç Noktaları › COINTURK

Ethereum’da Grafik İncelemesi: Fiyat Trendi ve Önemli Destek/Direnç Noktaları

Özet

  • Son dönemde Bitcoin ve altcoin piyasasında belirsizlik hakim, özellikle Ethereum'da düşen bir kanal formasyonu dikkat çekiyor.

  • Ethereum'un 1615 dolarlık destek seviyesi önemli bir referans noktası ve bu seviyenin altındaki kapanışlar olumsuz bir etki yaratabilir.

  • Ethereum ekosistemi, DeFi protokollerinin hack'lenmesi, NFT pazarındaki düşük hacim ve token dolandırıcılığı gibi sorunlarla karşı karşıya, bu da kullanıcıların ilgisini azaltıyor.

  • Piyasaya Etkisi: Nötr
19:50
5 Eylül 2023

Son haftalarda birçok haberin fiyatlanmasına rağmen Bitcoin tarafında hiçbir yükseliş devamlılık sağlayamadı ve bu durum altcoin fiyatlarını olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Son zamanlarda ise Ethereum fiyatında volatilite ciddi derecede düştü ve grafik tarafında birçok olumsuz eksen göze çarpıyor. Fiyatın dar bir alanda sıkıştığı Ethereum’da grafik analizi bizlere neler gösteriyor?

Ethereum Grafik Analizi

4 saatlik Ethereum grafiğinde dikkat çeken ilk oluşum düşen kanal formasyonu oluyor. Bu formasyon birçok uzman tarafından olumsuz yorumlanabilir ve fiyatın destek altına düşmesi fiyata olumsuz yönde yansıyabilir. EMA 200, EMA 21 ve EMA 7 gibi fiyat açısından ciddi önem arz eden ortalamaların altında kalan Ethereum fiyatı için olumlu tek eksen 1615 dolarlık destek seviyesinin en az dört kere çalışmış olması. Bu seviyenin kaybedilmesi ciddi bir düşüşü tetikleyebilir.

Kripto para piyasasında birçok olumsuz haberin fiyatlanmasıyla oluşan bu duruma Ethereum ekosisteminde yaşanan işlem düşüşü ve kullanıcıların aktifliğini kaybetmesi de olumusuz yönde yansıyor. Ethereum ekosisteminde birçok DeFi protokolünün hack saldırısına uğraması, NFT piyasasında yaşanan son 2 yılın en düşük hacim verileri ve piyasaya çıkan token’larda yaşanan rug-pull vakaları kullanıcıların ilgisini azaltmaya neden olan olaylar olarak dikkat çekiyor.

Ethereum Destek ve Direnç Seviyeleri

Ethereum tarafında takip edilmesi gereken en önemli destek seviyesi yukarıda da bahsettiğim 1615 dolarlık seviye. Herhangi bir olumsuz haberle fiyatın bu destek altında 4 saatlik kapanış yapması 1493 dolar seviyesine kadar bir düşüşe neden olabilir. Dikkat etmemiz gereken son destek seviyesi ise 1361 dolar seviyesi olarak göze çarpıyor.

Direnç seviyeleri hakkında birçok şey söylemek mümkün, bunun nedeni ise önemli fiyat hareket ortalamalarının (EMA) altında kalan Ethereum fiyatı. Daha önceki kapanışlardan yola çıkarak dikkat etmemiz gereken direnç seviyeleri ise sırasıyla 1629, 1713 ve 1820 dolar seviyeleridir. Özellikle 1820 dolar üstünde 4 saatlik bir kapanışın gelmesi oluşan Düşen Kanal Formasyonu’nun son bulmasına neden olur ve Ethereum fiyatı için kritik bir risk ortadan kalkmış olur.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI