X

Ethereum Yazılım Güncellemesine Günler Kaldı: ETH Yatırımcılarını Ne Bekliyor?

Elde edilen son verilere göre Ethereum Improvement Proposal (EIP) 1559 yazılım güncellemesi 4 Ağustos’ta uygulanacak.
09:06
30 Temmuz 2021

İkinci en büyük blok zinciri ağı olan Ethereum, işlemlerin işlenme şeklini önemli ölçüde değiştirecek ayrıca ETH coin’in arzını azaltacak ve dolayısıyla fiyatını keskin bir şekilde artıracak teknik bir düzenlemeden geçmek üzere. Planlanan yenilemenin 4 Ağustos’ta yapılması bekleniyor.

Ethereum Improvement Proposal (EIP) 1559

Analistler, Ethereum Improvement Proposal (EIP) 1559 olarak bilinen yükseltmenin, Bitcoin’de periyodik olarak gerçekleşen blok ödülü yarılanmasına benzer bir durumu da beraberinde getireceğini ifade ediyor. Bilindiği gibi her yarılanma Bitcoin fiyatında yeni zirvelerin görülmesini sağlıyor.

Buna ek olarak Bitcoin, dijital ekosistemde tercih edilen değer deposu olsa da, bu yıl Şubat ayında yayınlanan Grayscale raporuna göre Ethereum, günlük 12 milyar doların üzerinde işlem gerçekleştiren lider finansal altyapı olarak ortaya çıktı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ayrıca DARMA Capital’in yönetici ortağı Andrew Keys, ETH’un mevcut fiyatının henüz yaklaşan yazılım yükseltmesinden etkilemediğini dile getirdi. Keys, gelecek hafta yaşanması beklenen yazılım yükseltmesinin, 2022 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşmesi planlanan başka bir yükseltme ile birleştiğinde Ethereum fiyatını dört katına kadar çıkaracağını da dile getiriyor.

EIP 1559 Nedir?

EIP-1559, madencilere işlemleri doğrulamak için ödenen ETH’daki işlem ücretlerinde net fiyatlandırma sağlayarak ve bu ETH’ların küçük bir miktarını “yakarak” işlemlerin Ethereum’da işlenme şeklini temelden değiştiren bir yazılım yükseltmesi olarak tanımlanabilir. Yakılan ETH’lar kalıcı olarak dolaşımdan çıkarılır.

Kripto para yakma işleminde, madenciler genellikle coin’leri, kimse tarafından bilinmeyen özel anahtarlara sahip özel adreslere gönderiyor. Özel anahtara erişim olmadan, hiç kimse kripto paraları kullanamıyor ve onları dolaşımdaki arzın dışına çıkaramıyor. Token sayısının azalması ile de dolaşımda kalan kripto para birimleri daha nadir ve daha değerli hale geliyor.

Yatırımcılar İçin Anlamı Ne?

Bitwise’dan Hougan, EIP-1599‘un ETH’un genel enflasyon oranını yılda yaklaşık %4’ten %3’e düşüreceğini tahmin ediyor.Dolayısıyla yukarıda da belirtildiği gibi BTC’de yaşanan yarılanma olayına benzer bir durumun oluşması bekleniyor.

Bu noktada yatırımcılar açısında ETH HODL etmenin günden güne daha anlamlı hale geldiği düşünülüyor. Hougan, EIP 1559’un Ethereum ağındaki işlemleri artırması ve ETH kullanımını artırması gerektiğini dile getiriyor. Bu da muhtemelen bir kurumsal yatırımcı topluluğunun ETH’a olan ilgisini arttıracak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar