Ethereum Tabanlı DEX’lerde Milyarlarca Dolarlık İşlem! Endişeler Artıyor!

Özet

  • Solidus Labs, Ethereum (ETH) üzerindeki merkezi olmayan borsalar (DEX) üzerinden milyarlarca doların aktarıldığını iddia ediyor.

  • Solidus Labs'ın raporuna göre, analiz edilen yaklaşık 30.000 DEX likidite havuzunun %67'si manipüle edilmiş ve bu, manipüle edilmiş havuzların toplam işlem hacminin %16'sını oluşturuyor.

  • Rapor aynı zamanda sahte ticaret sonucu 2 milyon doların üzerinde kar elde edildiği örnekleri içeriyor ve kripto paralarda sahte ticaretin piyasa manipülasyonunun bir göstergesi olduğunu vurguluyor.

  • Piyasa etkisi: Nötr
22:05
18 Eylül 2023

Bir kripto para analiz firması, piyasa hacmindeki milyarlarca doların Ethereum (ETH) üzerindeki merkezi olmayan borsalar (DEX) aracılığıyla aktarıldığını öne sürdü. Solidus Labs yeni bir raporda, kripto token dağıtıcılarının ve likidite sağlayıcılarının 2020’den bu yana Ethereum tabanlı DEX’lerde en az 2 milyar dolar değerinde kripto para biri sahte ticaretini yaptığını iddia etti.

Analitik Şirketi Raporları!

Belirtilen durum kuruluşların işlem hacmini yapay olarak şişirmek ve daha fazla yatırım ve likidite çekmek için kendilerinden aynı fiyata bir varlık alıp satmasını içerir. Analitik firması Solidus’a göre, analiz ettiği yaklaşık 30.000 DEX likidite havuzunun %67’si, yatırımcılar tarafından manipüle edildi.

Aynı zamanda bu durum manipüle edilmiş havuzlardaki toplam işlem hacminin %16’sını oluşturuyor ve firma, incelenen işlemlerin boyutu göz önüne alındığında bunun alt sınır bir tahmin olduğunu öne sürdü. Analitik şirketi açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

DeFi‘de likiditenin çeşitli DEX’ler arasında parçalanması, fiyat ve hacim manipülasyonuna daha duyarlı olan daha küçük pazarlar yaratıyor.

2 Milyon Dolarlık Kar!

Raporda birbirine bağlı bir grup cüzdanın spekülatörleri çekmek için meme token’ı ShibaFarm’da sahte ticaret yaptığı belirtiliyor. Ayrıca faaliyet sonucunda 2 milyon doların üzerinde kar elde edildiği öne sürüldü. Solidus Labs’ın kurucusu ve CEO’su Asaf Meir, kurumsal ilginin arttığı ve düzenleyici kurumların denetimlerinin fazlalaştığı bir ortamda kripto paralarda sahte ticaret konusunun ele alınmasının önemli olduğunu söyledi. Uzman isim konu hakkında şunları söyledi:

Burada ortaya çıkardığımız sahte ticaret faaliyeti, piyasa manipülasyonunun açık bir işaretidir ve kripto ve DeFi’nin gelişmesinin engellenmesi gerekiyor.

Sonuç olarak Solidus Labs’ın raporu, Ethereum tabanlı merkezi olmayan borsalarda (DEX) gerçekleşen sahte ticaretin büyüklüğünü ve önemini ortaya koyuyor, bu durumun piyasa manipülasyonunu ve düzenlemelerin daha fazla gerekliliğini vurguluyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar